Budowa domu wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Podejmując decyzję o budowie domu, wiemy, że będzie to kosztować, mało kto jednak potrafi choćby z przybliżeniem określić ile. Kosztorys budowy domu jest jednak bardzo ważny. Błędne określenie kosztów może bowiem doprowadzić do jednej z kilku niekoniecznie miłych sytuacji. Albo konieczności pozyskiwania środków na kontynuacje budowy, albo też po prostu przerwania jej z uwagi na brak możliwości sfinansowania kolejnych prac. Taka sytuacja zdarza się bardzo często. Widać to w wielu miejscach. Domy pozostawione w stanie surowym zamkniętym, często z otworami okiennymi zasłoniętymi jakimiś płytami, to nierzadko nieruchomości, których budowę przerwano z uwagi na brak pieniędzy.
Aby kontynuować budowę, czasem trzeba się zadłużyć
Oczywiście brak pieniędzy na kontynuację budowy nie musi oznaczać przestoju. Każdy bank – pod warunkiem, że posiadamy zdolność kredytową – udzieli kredytu na budowę czy też remont. Taki kredyt często jednak wiąże się z koniecznością ustanowienia zastawu na nieruchomości. Co więcej, od kogoś, kto zdecydował się na kredyt, bank może wymagać kontynuowania prac przy budowie domu na warunkach określonych w umowie kredytowej. Jeśli zaś nie będą kontynuowane lub będą, ale w nieodpowiedni sposób, bank może wypowiedzieć umowę kredytu, zażądać jego zwrotu lub też – na przykład – zająć dom. Decyzja o kredytowaniu budowy domu, tym bardziej podjęta pod wpływem chwili i z konieczności, nie musi być dobrą decyzją.
Minusem kredytu na budowę domu, jest też konieczność spłacenia go wraz z odsetkami i innymi kosztami. Do oddania będzie więcej niż się otrzymało. Spłacanie kredytu może trwać wiele lat. Nigdy jednak nie wiadomo jak ułoży się życie. Czy nie pojawi się jakaś choroba, utrata pracy czy inne problemy, które znacznie obniżą poziom życia i mogą uniemożliwić spłacanie należności kredytowych. Kredyt zawsze jest bardzo poważnym zobowiązaniem, do którego trzeba podchodzić niezwykle ostrożnie. Dlatego między innymi dobrze jest już na etapie rozpoczęcia budowy, określić jej koszt i zaplanować wszystko tak, by pieniądze nie stały się przeszkodą w kontynuowaniu budowy wymarzonej nieruchomości. Jak to zrobić, nie znając ani cen materiałów budowlanych ani też nie wiedząc jak taki kosztorys sporządzić?
Polecamy: https://www.e-slask.pl/domy-tanie-w-budowie-co-warto-o-nich-wiedziec/

Kosztorys budowy domu – pomoc fachowca
Rzeczoznawca w zakresie wyceny nieruchomości jest w stanie wykonać pełny kosztorys budowy domu. Taka usługa jest płatna, koszt jej sięgać może nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście wycena będzie bardzo rzetelna i dokładna. I w niej jednak mogą pojawić się błędy, niedoszacowania lub przeszacowania niektórych kosztów. Rzeczoznawca majątkowy bowiem sporządza taki kosztorys w oparciu o swoją wiedze i dostępne dane, które nie muszą być miarodajne. Nie do końca będzie bowiem między innymi mógł wycenić prace wykonywane metodą gospodarczą. Wszelkie prace zaś będzie wyceniać na podstawie średnich cen z danego rejonu, w wycenie zaś bez wątpienia pojawią się pozycje, które nie muszą mieć wiele wspólnego z prawdą.
Wyceniając dowolną pracę, musi bowiem uwzględniać zgodność z prawem. Ważny też jest sposób jej wykonania. Musi być zgodny ze sztuką budowlaną i dobrymi obyczajami. Już takie banalne działania jak transport materiałów na budowę mogą być wycenione za wysoko, podobnie inne prace Rzeczoznawca przy niektórych – na przykład – musi uwzględnić koszt zajęcia pasa drogowego, bo tak stanowi prawo. W rzeczywistości zaś takie wymogi nie są przestrzegane, a więc koszty tego typu się nie pojawiają.
Zlecając kosztorys takiemu człowiekowi, warto udzielić jak najwięcej informacji o tym, jak będziemy budować dom. W innym przypadku w wycenie budowy domu uwzględni on najpopularniejsze metody wykonania prac i średnie ceny. Wycena taka nie będzie dokładna.
Wycena przez firmę budowlaną
Ciekawą opcją jest tez wycena przeprowadzana przez kogoś z firmy budowlanej, która ma wykonywać całość lub część prac. To polecany sposób sporządzania kosztorysu. Nikt nie zdecyduje się bowiem na sporządzenie nieprawidłowej wyceny budowy domu, który sam przecież będzie budować. Taki kosztorys bowiem może być załącznikiem do umowy na wykonanie prac. Sporządzenie nieprawidłowej wyceny w tym momencie jest mało prawdopodobne. Zaniżona bowiem zaowocuje niższymi zyskami firmy budowlanej. Zbyt wysoka może spowodować jedno – inwestor nie zdecyduje się na wynajęcie takiej firmy i wybierze inną.
Zobacz także: https://www.e-slask.pl/dziennik-budowy-poradnik-dla-inwestora/
Samodzielna wycena kosztów budowy domu
Nie każdy ma świadomość, że koszty budowy domu można obliczyć samodzielnie. Jeśli doskonale wiemy jakich materiałów chcemy użyć i gdzie je kupić, koszt zakupu można obliczyć bez problemu. Mając wycenę prac, można ją oczywiście dodać i otrzymać przewidywany koszt budowy domu. Rzecz jasna w takiej sytuacji można także pokusić się o zmniejszenie kosztów – na przykład – szukając takich samych materiałów w tańszym sklepie czy też znajdując inną firmę, która będzie budować dom. Firmę, która swoje usługi realizuje w konkurencyjnych, niskich cenach. Oczywiście w takiej sytuacji oszczędnością może tez być decyzja o tym, by pewne prace wykonać samodzielnie. Koszt wykonania takich prac będzie zerowy, a więc i wydatki na budowę domu dużo niższe.
W sieci Internet można znaleźć także niejeden kalkulator budowlany. To internetowe narzędzie, to doskonała metoda obliczania kosztów budowy domu, a wiele z takich kalkulatorów to kalkulatory bezpłatne. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich obliczają ceny uwzględniając materiały budowlane wybranego producenta, koszty prac zaś najczęściej są uśrednionymi kosztami z danego rejonu Polski.
Wycena będzie bardziej rzeczywista, gdy w końcowym etapie skorzystamy z kalkulatora nie budowlanego, a remontowego. Z niego warto korzystać przy wycenie wykończenia poszczególnych pomieszczeń domu. Mało bowiem jest różnic pomiędzy kosztami remontu kuchni czy pokoju, a kosztami wykończenia takich pomieszczeń od podstaw. Takie elementy wyceny jak koszt prac rozbiórkowych, utylizacji starych sprzętów i podobne koszty można oczywiście odjąć, skoro przy wykańczaniu pomieszczenia od podstaw ich po prostu nie będzie.
Zobacz również: https://www.e-slask.pl/koszt-instalacji-fotowoltaicznej-i-jej-rodzaje/

Warto porównywać kosztorys budowy domu z wydatkami
Bardzo istotne jest tez to, by kosztorys nie pozostał wyłącznie sporządzonym i pozostawionym dokumentem. Warto korzystać z niego na bieżąco i porównywać koszty budowy z tym co jest napisane w kosztorysie. Bardzo często bowiem inwestorzy przestają z kosztorysu korzystać. Nie zwracają uwagi na to czy materiały budowlane kupują we wskazanych cenach czy nie i płacą za dużo. Podobnie z pracami budowlanymi. Nierzadko inwestorzy wiedzą ile powinni na nie wydać, jednak nie stosują się do tego tylko – na przykład – wybierają firmy budowlane pod wpływem impulsu czy potrzeby chwili. Takie działania oczywiście zawyżają koszty budowy domu, czego na początku nie widać. Po kilku miesiącach takich działań, z zaskoczeniem można odkryć, że koszty budowy domu są nawet o kilkadziesiąt tysięcy większe niż te określone w kosztorysie.
Zawsze więc warto na bieżąco porównywać wydatki z kosztorysem i trzymać się jego zapisów. Tylko wtedy bowiem ogólny koszt budowy domu będzie zgodny z kosztorysem. Wtedy też nie pojawią się problemy ze sfinansowaniem budowy domu..