Dofinansowanie dla firm – jak je zdobyć?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo często w początkowej fazie rozwoju firmy mogą występować problemy ze zgromadzeniem odpowiedniego kapitału. Oznacza to, że pożyczka od rodziny i oszczędności mogą nie być wystarczające. Warto szukać wtedy innych źródeł finansowania. Jak zdobyć dotacje dla firmy? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla przedsiębiorstwa? Czy dofinansowanie dla firm jest dobrą opcją?

Fundusze venture capital i private equity

Należy mieć świadomość, że fundusze venture capital i private equity w zdecydowanej większości przypadków zajmują się inwestycjami na niepublicznym rynku kapitałowym. Godny uwagi jest fakt, że wspomniane środki mogą zostać wykorzystane nie tylko na rozwój nowych technologii, ale również zwiększenie kapitału obrotowego. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że wspomnianych inwestycji dokonuje się w bardzo wczesnych fazach rozwoju firmy. W najprostszym możliwym ujęciu służą do uruchomienia określonej spółki. 

Warto wiedzieć, że dwa wymienione pojęcia, czyli fundusze venture capital i private equity są bardzo często używane zamiennie. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że występują między nimi małe różnice. Fundusze venture capital dotyczą inwestycji w mniejsze, a także bardziej ryzykowne projekty. Z kolei private equity interesują się dłuższymi inwestycjami, które trwają od kilku do nawet kilkunastu lat. 

Zobacz również: https://www.e-slask.pl/jak-zalozyc-firme-przez-internet-co-powinienes-wiedziec/

dofinansowanie firm

Lokalny fundusz pożyczkowy – dofinansowanie z samorządu

Należy mieć świadomość, że lokalny fundusz pożyczkowy jest to instytucja samorządowa powołana na terenie gminy, która uczestniczy w Projekcie “Samorządowa Polska”. Jej najważniejszym celem jest udzielanie pożyczek firmom, które są zarejestrowane na terenie danej gminy.

Bardzo ważnym założeniem wspomnianego funduszu pożyczkowego jest wsparcie przez budowę instytucjonalnego zaplecza, które wspiera nowo powstałe firmy. 

Dofinansowanie dla firm – Pomoc Aniołów Biznesu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zamożne osoby, które przeznaczają własne pieniądze na finansowane różnych przedsięwzięć w stosunkowo wczesnych fazach rozwoju nazywa się Aniołami Biznesu. W najprostszym możliwym ujęciu dzięki własnemu wkładowi nabywają pakiet udziałów w określonych przedsiębiorstwach. 

Godny uwagi jest również fakt, że rosnące grupy inwestorów bardo często skupiają się w tzw. sieciach biznesu. Dzięki temu mogą zachować pełną anonimowość. Aniołowie Biznesu inwestują w poszczególne przedsięwzięcia prywatny kapitał, co oznacza, że decyzja o przystąpieniu do projektów jest samodzielna. 

W znacznej większości przypadków Aniołami Biznesu są osoby, które już od pewnego czasu przebywają na tzw. biznesowej emeryturze. Ich największym życiowym celem jest wspieranie innowacyjnych, świeżych projektów nie tylko z pobudek finansowych. Doskonałym przykładem może być chęć nawiązania nowych kontaktów biznesowych. 

Polecamy: https://www.e-slask.pl/co-to-jest-ryczalt-charakterystyka-wynagrodzenia-ryczaltowego/

Inkubator przedsiębiorczości

Warto wiedzieć, że inkubator przedsiębiorczości jest w najprostszym możliwym ujęciu instytucją, której celem jest wspieranie początkujących przedsiębiorców, podmiotów społecznych, a także studentów i młodzieży. 

Godny uwagi jest fakt, że inkubatory przedsiębiorczości na samym początku dążyły do tego, by wyeliminować nierówności ekonomiczne występujące w różnych regionach. Ponadto ich zakres działania systematycznie poszerzał się o zupełnie nowe założenia. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że działają na rynku inkubatory technologiczne, które zajmują się tworzeniem nowych miejsc pracy. 

Dofinansowanie dla firm – obligacje

Wspomniane obligacje są pewnego rodzaju pożyczkami, gdzie obligatariusz jest pożyczkodawcą, a emitent – pożyczkobiorcą. Nie wszyscy jednak mają świadomość, co dokładnie odróżnia omawiane obligacje od pozostałych źródeł finansowania. Zdecydowanie największą różnicą jest forma papieru wartościowego. Warunki są bowiem ustalane przez emitenta.

Dzięki temu, że przedsiębiorca może ustalić własne zasady związane ze spłatą zobowiązania. Jest to znacznie korzystniejsza forma finansowania od bardziej znanego kredytu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to rozwiązanie, z którego mogą korzystać duże przedsiębiorstwa, które uzyskują stabilne przychody, a także mogą poszczycić się bardzo dobrą kondycją finansową.

Pożyczki i kredyty bankowe dla małych firm

Należy mieć świadomość, że firmy szukające źródeł finansowania w bankach mają zdecydowanie większe możliwości, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wcześniej różne instytucje finansowe wymagały od firm wykazania dowodów, a także poręczenia. Niektóre banki oczekiwały zabezpieczenia majątkiem. Jak wiadomo w przypadku podmiotów, które dopiero zaczynają swoją działalność, było to niemożliwe. 

Należy zaznaczyć, że obecnie można zdecydować się na kredyt zabezpieczony hipoteką lub niezabezpieczony. Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów pierwszego rozwiązania należy zaliczyć znacznie większą kwotę dofinansowania, a także niższe koszty. Godny uwagi jest jednak fakt, że pożyczkobiorca musi być w posiadaniu własnej nieruchomości. 

Z kolei w przypadku niezabezpieczonego kredytu największym ograniczeniem dla przedsiębiorstwa będzie kwota kredytu. Trzeba zaznaczyć, że jest ona zdecydowanie niższa w porównaniu do kredytu hipotecznego. 

Zobacz również: https://www.e-slask.pl/jak-zalozyc-bloga-i-go-odpowiednio-prowadzic/

pożyczki dla firm

Dofinansowanie dla firm z urzędu pracy

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niewielka część opłacanych składek trafia do Funduszu Pracy. Warto wiedzieć, że stanowi on jedno z bardziej istotnych źródeł dotacji na założenie działalności gospodarczej. Godny uwagi jest fakt, że środki są zarządzane przez poszczególne urzędy pracy.

Nie można zapomnieć, że dotacje z wspomnianego Funduszu Pracy przeznacza się dla osób bezrobotnych, które są zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy. Warto wiedzieć, że osoba, która jest zainteresowana uzyskaniem dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej musi spełnić liczne warunki. Wnioskodawca nie mógł przede wszystkim prowadzić wcześniej firmy, a także otrzymać pieniędzy z Funduszu Pracy. Świetnym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z firmą zajmującą się przygotowywaniem wniosków o otrzymanie dofinansowania.

Redakcja e-slask.pl