Koszt instalacji fotowoltaicznej i jej rodzaje

Fotowoltaika jako jedno z najbardziej nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w dziedzinie energetyki powoduje coraz większe zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów. Pozyskiwanie energii z szeroko pojętych odnawialnych źródeł energii to coraz bardziej opłacalne rozwiązanie. Co więcej, nie tylko na Zachodzie, ale również w Polsce. Do dynamicznego rozwoju fotowoltaiki przyczyniło się wiele czynników. Do najważniejszych z nich można zaliczyć perspektywę obniżenia rachunków, możliwość dofinansowania do systemu fotowoltaicznego oraz przejście na ekologiczną produkcję energii. Ilość zamówień i montaż paneli fotowoltaicznych w Polsce z roku na rok sukcesywnie wzrasta. Pokazuje to nieustannie zwiększającą się świadomość ekologiczną inwestorów i społeczeństwa. Obecnie największą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne, ponieważ dają oczekiwaną oszczędność w produkcji energii i są relatywnie proste w montażu. Dowiedz się jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej poniżej.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Ekologiczna produkcja prądu sprowadza się do wykorzystania innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań do produkcji energii. Doskonałym wyborem będą panele fotowoltaiczne, których głównym zadaniem jest przekształcanie energii naturalnej w prąd elektryczny. Znajdujące się w panelach ogniwa stanowią główną jednostkę prądotwórczą, a półprzewodniki, z jakich są zbudowane, za sprawcą promieniowania pozwalają na przewodzenie ładunków elektrycznych. W ten sposób powstaje prąd stały w module fotowoltaicznym. Niezbędne jest również inne urządzenie takie jak falownik, który jest sercem całego systemu. Przekształca on prąd stały w prąd zmienny, z którego na co dzień korzystają ludzie. Na obecnym rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów paneli fotowoltaicznych. Najczęściej stosowane to panele polikrystaliczne i monokrystaliczne. Czym się różnią jedne od drugich? Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Panele polikrystaliczne przede wszystkim występują w postaci bloku krzemowego, który składa się z kryształów pociętych na płytki. Doskonale sprawdzają się w pracy w świetle rozproszonym. To sprawia, że są bardzo często wykorzystywane w Polsce, ponieważ w polskich warunkach klimatycznych przez większość roku panuje zachmurzenie. Mimo że, są one mniej wydajne od modułów monokrystalicznych, to są tańsze i znacznie łatwiejsze w montażu.

Panele monokrystaliczne skonstruowane są z jednoczęściowego kryształu. Mają czarny kolor i lekko owalny kształt. Charakteryzują się większą wydajnością niż panele polikrystaliczne. Dzięki temu można montować je na mniejszych powierzchniach. Minusem może być koszt, ponieważ są znacznie droższe od polikrystalicznych. Ważną cechą jest również ich większa odporność w odniesieniu do wysokich temperatur, co w efekcie pozwala na bardziej zrównoważone wykorzystanie słońca w okresie letnim.

Polecamy: https://www.e-slask.pl/kosztorys-budowy-domu-mozna-go-latwo-stworzyc/

fotowoltaika

Montaż i koszt instalacji fotowoltaicznej – czy to się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Zatem prawidłowa brzmi – to zależy. Można wymienić bardzo dużo czynników, które będą wpływały na opłacalność zastosowania takiego rozwiązania. Przede wszystkim zależy to od rodzaju montażu, miejsca i sposobu, wielkości i wydajności instalacji. Czynnikiem będą także panujące warunki atmosferyczne. Warto jednak mieć na uwadze, że posiadając własny system produkcji energii, można liczyć na wiele upustów, które określone są przepisami. Możliwe jest również uzyskanie dofinansowania na instalację fotowoltaiczną, a także ulgi podatkowej tak jak termomodernizacyjnej. Kluczowym jednak zagadnieniem wydaje się jednak cena montażu oraz konserwacji systemu fotowoltaicznego. W internecie można znaleźć bardzo dużo fraz takich jak: panele fotowoltaiczne cena. To doskonale obrazuje istotność aspektu kosztów dla zainteresowanych klientów. Mimo tego coraz większe zainteresowanie taką formą produkowania energii wpływa również na wahania cen montażu systemów fotowoltaicznych na rynku. Zatem, aby inwestycja w fotowoltaikę była opłacalna, jakie działania powinno się podjąć?

W pierwszej kolejności należy zacząć od wyliczenia kosztów bieżącej sytuacji, a więc obliczenia ilości wykorzystywanego prądu. Powinno się również zastanowić nad tym, czy w przyszłości będzie się zwiększało zapotrzebowania, na przykład montując dodatkowe pompy ciepła, czy klimatyzacje. Kluczową kwestią również będzie dostępność, czyli możliwość montażu paneli o interesującej nas mocy na dachu. Ostatnią kwestią w kontekście obliczania opłacalności takiego rozwiązania będzie ustalenie odpowiedniej mocy instalacji, ponieważ tak samo nieoszacowana, jak i za duża moc będzie wiązała się z nieopłacalnością. Tym samym wybranie odpowiedniego rozwiązania wiąże się z przeanalizowaniem wielu czynników. W takiej sytuacji jednak można zasięgnąć profesjonalnej opinii specjalistów w celu wyboru najlepszego rozwiązania dla naszych indywidualnych wymagań.

Zobacz także: https://www.e-slask.pl/dziennik-budowy-poradnik-dla-inwestora/

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Obecnie średni koszt montażu instalacji paneli fotowoltaicznych w przedziale mocy 4,5-5,5 kW to koszt około 25 000 zł. Uwzględniając jednak możliwość skorzystania z dotacji, a także ulg podatkowych, cena wyjściowo znacząco spadanie. Zazwyczaj instalacja fotowoltaiczna zgodnie z wytycznymi producentów powinna nieprzerwanie pracować przez 25 lat. Dlatego w zależności od sposobu finansowania takiego przedsięwzięcia, zwrot z takiej inwestycji powinien nastąpić maksymalnie w przeciągu 8 lat. W dokładnej kalkulacji kosztów należy również uwzględnić koszty obsługi serwisowej, zakres gwarancji, koszt urządzeń oraz montażu, a także całkowity koszt, który przeliczany jest na 1kWp mocy. W momencie, kiedy analiza kosztowa sporządzona przez firmę instalacyjną prześle kosztorys, warto zapytać o zrealizowane już projekty. Takim sposobem można poprosić o referencje, a nawet skontaktować się z wcześniejszymi klientami firmy. Należy pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna w założeniu ma służyć przez około 25 lat. Warto zatem na początku, znając już wszystkie koszty, zasięgnąć opinii o firmie wykonującej montaż instalacji.

instalowanie fotowoltaiki

Fotowoltaika – skuteczna metoda uniezależnienia się od zakładu energetycznego

Odpowiednio zaplanowana oraz właściwie zamontowana instalacja fotowoltaiczna, będzie bardzo dobrą inwestycją na lata. Jednak warto pamiętać, że nie do końca prawdziwe jest stwierdzenie, że w momencie posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej, wszelkie przerwy w dostawach prądu nie będą nas dotyczyć. Tak z pewnością się nie stanie, ponieważ instalacja zawsze wpinana jest do sieci energetycznej, a w przypadku awarii także falownik instalacji zostanie odłączony, aby możliwa była bezpieczna naprawa. Jednak korzystanie z odnawialnych źródeł energii spowalnia tempo zmian klimatycznych i poprawia jakość powietrza. Przejście na wariant fotowoltaiczny jest więc pośrednią inwestycją w ochronę środowiska. Ponadto, mimo że, własna instalacja fotowoltaiczna nie uniezależni właścicieli całkowicie od sieci energetycznych, to z pewnością pozwoli na spore obniżenie kosztów za prąd.

Redakcja e-slask.pl