Jak wybrać firanę do domu?

Firanki to elementy, które doskonale sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu. Szeroki wybór różnego rodzaju produktów sprawia, że znalezienie właściwego modelu może być czasem dość trudne. Na szczęście, aby zakupić idealny dodatek, wystarczy kierować się kilkoma cechami. Jak więc wybrać firanę do domu?

Sposób zawieszenia

Firany nie muszą być wyłącznie zawieszane na tradycyjnych żabkach. Do wyboru jest o wiele więcej możliwości, które pozwalają uzyskać równie elegancki i zjawiskowy efekt. Jednym z bardziej tradycyjnych rozwiązań jest taśma marszczona, dzięki której firana układa się w subtelne fale, a jednocześnie umieszczenie jej na karniszu lub szynie jest łatwiejsze. Modele w nią wyposażone chętnie wybierane są do dużych okien. Jeśli w pomieszczeniu umieszczony jest karnisz, warto wypróbować również produkty na szelkach. Ich założenie jest bardzo proste. Podobne do nich są modele z wszytymi kółkami. Są one bardzo wygodne, gdyż kółka gładko przemieszczają się po karniszu. Nie można też zapominać o tradycyjnych rodzajach, które posiadają po prostu obszyte brzegi. Upina się je na żabkach i marszczy samodzielnie – założenie takiej firany wymaga trochę wprawy.

Wymiary

Podczas wyboru odpowiedniej firany należy kierować się wymiarami okna – najlepiej jest znać dokładne wartości dotyczące wysokości i szerokości. Istotna jest również długość karnisza lub szyny. Należy pamiętać, że dekoracja ta powinna być zmarszczona – jednak jak bardzo, zależy od indywidualnych upodobań i oczekiwań względem tej ozdoby. Oznacza to, że jej szerokość powinna być odpowiednio większa niż okna oraz elementu, na którym zostanie ona zawieszona. Można zdecydować się na nawet dwa razy większy wymiar. W przypadku długości najwięcej zależy od tego, jaki efekt ma zostać uzyskany. Choć zazwyczaj mówi się o firanach sięgających przed parapet, za niego lub do samej ziemi, możliwości są o wiele większe. Na szczególną uwagę zasługują modele z gipiurą lub efektownie wycięte. Mają one nieregularną długość i pozwalają na uzyskanie bardzo eleganckiego efektu.

Materiał

W przypadku firan materiał istotnie wpływa na ich wygląd. Wśród tradycyjnych rozwiązań można wymienić tiul, woal i organzę. Są one delikatne i zwiewne, różnią się jednak stopniem przejrzystości. Tradycjonaliści z pewnością docenią modele koronkowe – subtelne i eleganckie. Kolejnym klasycznym rozwiązaniem jest żakard. Nie wymaga on prasowania, jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Na uwagę zasługuje też wcześniej wspomniana gipiura, czyli sztuczna koronka. Choć zazwyczaj używa się jej do wykończenia, można także znaleźć modele wykonane w całości z tego materiału. Osoby, które szukają czegoś mniej typowego, mogą zainteresować się markizetą, czyli siateczką, która może mieć różnego rodzaju grubość splotu. Ciekawym urozmaiceniem mogą być również firany makarony, zwane inaczej spaghetti, czyli wykonane z długich, prostych sznurków.

Kształty i wzory

Firany mogą być gładkie i proste, jednak również dostępne są modele fantazyjnie wycięte, z możliwością upięcia, w ciekawych kolorach i z przyciągającymi wzrok wzorami. Wybór zależy od tego, jaki efekt ma zostać uzyskany we wnętrzu. Warto też sugerować się innymi elementami oraz stylem aranżacji. Proste, minimalistyczne firany doskonale sprawdzą się w praktycznie każdym wnętrzu. Z kolei krótsze, fantazyjnie wycięte lub przeznaczone do upięcia po bokach okna dobrze jest wybrać, gdy na parapecie znajdują się ozdoby, które mają zostać wyeksponowane, lub do pomieszczenia ma wpadać większa ilość światła słonecznego – przykładowo zimą lub gdy pokój jest dość ciemny. W przypadku firan z różnego rodzaju wzorami najlepiej jest dobrać je względem innych ozdób. Warto więc dokładnie zapoznać się z ofertą, choćby tutaj: https://domar.pl/kategorie/tekstylia-dywany/.

Redakcja e-slask.pl