Jak wybrać dobry dywan do kuchni?

Osoby planujące aranżację kuchni coraz częściej zastanawiają się nad tym, na jakie wykończenie podłogi stawiać w pierwszej kolejności. Oczywiście, na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście płytki ceramiczne. Z całą pewnością jednak nie są one jedynym rozwiązaniem, które powinno nas zainteresować. Wcale nie mniej interesującą opcją wydaje się goszczący w kuchni dywan.

Czy dywan do kuchni to dobry pomysł?

Jeszcze zanim zaczniemy analizować zalety kuchennych dywanów, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, co sprawia, że ich obecność w tym pomieszczeniu jest dobrym rozwiązaniem. Okazuje się, że argumentów przemawiających za taką opcją nie jest wcale mało Najmocniejszym wydaje się ten, który mówi o przyjemnym klimacie, jaki może zapanować w kuchni wraz z pojawieniem się dywanu w tym pomieszczeniu. Z całą pewnością jednak nie jest to jedyny argument, jaki może przemawiać za skorzystaniem z takiej opcji.

Za umieszczeniem w kuchni dywanu przemawia również to, że może on skutecznie izolować nas od chłodu, jaki zwykle bije od posadzki. Nie bez znaczenia jest i to, że dywan może ją chronić przed uszkodzeniami przyczyniając się do tego, że na remont kuchni wcale nie trzeba się decydować szybko. Nie można też nie docenić roli dywanu we wnętrzach, w których klasyczną kuchnię zastępuje aneks. To właśnie za jego pomocą można w subtelny, ale czytelny sposób oddzielić oba pomieszczenia.

dywan do łazienki

Jak wybrać dywan do kuchni?

Nie każdy dywan sprawdzi się w kuchni tak samo dobrze. Niestarannie wybrany może okazać się poważnym zagrożeniem dla osób, które z niej korzystają. Jeszcze przed wybraniem się na zakupy zaleca się więc dokładne wymierzenie przestrzeni, którą dysponujemy. Wynik (zarówno uzyskany w centymetrach, jak i w metrach kwadratowych) da nam gwarancję tego, że dywan będzie idealnie przylegał do podłogi. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na modele prostokątne i kwadratowe. Te nie są może tak efektowne jako okrągłe dywaniki, charakteryzują się jednak wyższym poziomem bezpieczeństwa.
Nie tylko wielkość dywanu będzie wpływać na nasz poziom satysfakcji z tego rozwiązania, choć trudno nie zgodzić się z tym, że ma ona duże znaczenie. Nie mniej istotny jest materiał, z jakiego go wykonano. Warunki panujące w kuchni są specyficzne, należy więc liczyć się z tym, że dywan może być narażony zarówno na odpryski z tłuszczu, jak i na kontakt z resztkami jedzenia. Problemem może okazać się także panująca w pomieszczeniu wilgoć oraz woda, która często pojawia się także na podłodze. Jeśli zatem szukamy rozwiązania, którego utrzymanie w czystości nie będzie doprowadzać nas do szału, najlepszą opcją wydają się dywany ze sztucznych włókien.

kuchnia dywan


Inną kwestią zasługującą na poruszenie jest ta, która odnosi się do kwestii estetycznych. Nie jest przecież wcale bez znaczenia to, czy zdecydujemy się na model płaski, czy też na wzorzysty. Tu duże znaczenie ma charakter pomieszczenia oraz styl, w jakim jest ono utrzymane. Nie do pominięcia są jednak również względy praktyczne. Warto pamiętać o tym, że na wzorzystych dywanach zwykle mniej widoczne są plamy i zabrudzenia.

Redakcja e-slask.pl