W jakich układach stosuje się oleje hydrauliczne klasy HV?

Wybór odpowiedniego czynnika roboczego do obsługi układu hydraulicznego to gwarancja jego wysokiej sprawności działania, ochrony przed rdzewieniem i uszkodzeniami. Taki wybór powinien uwzględniać obciążenia, jakim poddawany jest dany układ, panujące w jego wnętrzu ciśnienie oraz temperaturę pracy. W sprzedaży znajdziemy sześć klas olejów hydraulicznych mineralnych, w tym oleje HV, na przykład bezcynkowy olej Fuchs Renolin HV 46. W jakich układach taki olej może być stosowany?

Klasy olejów hydraulicznych

Na podstawie normy jakości ISO 6743 możemy wyróżnić sześć klas olejów hydraulicznych oraz jedną dodatkową klasę grupującą oleje syntetyczne (większość dostępnych na rynku olejów hydraulicznych to oleje mineralne, rafinowane). Najniższa klasa to oleje HH, pozbawione dodatków i modyfikatorów poprawiających ich właściwości. Najwyższe klasy to oleje HV, w tym Fuchs Renolin HV 46, które są olejami mineralnymi głęboko rafinowanymi, z dodatkami AW i EP, inhibitorami utleniania i modyfikatorami lepkości oraz oleje HG o doskonałych właściwościach smarujących, przeznaczone do użycia w układach szczególnie mocno obciążonych. Dodatkowym modyfikatorem klasyfikującym oleje hydrauliczne jest poziom lepkości. W układach pracujących w zmiennych temperaturach zwykle stosuje się oleje o wyższych poziomach lepkości. Warto pamiętać, że lepkość oleju spada wraz ze wzrostem temperatury. Gdy jest zbyt niska, olej traci właściwości smarujące i ochronne.

Zastosowania olejów klasy HV

Ze względu na obecność różnego rodzaju dodatków i wysoki poziom rafinacji oleje hydrauliczne klasy HV są produktami niezwykle uniwersalnymi, które sprawdzą się w wielu zastosowaniach. W przypadku ich wersji pozbawionych cynku, takich jak Fuchs Renolin HV 46, są one doskonałym wyborem dla instalacji chłodniczych i różnorodnych urządzeń mobilnych. Dzięki specjalnym modyfikatorom lepkości oleje klasy HV zachowują pożądane właściwości w szerokim zakresie temperatur, również przy wysokich ciśnieniach. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane w układach stacjonarnych i mobilnych, również tych, które pracują w trudnych warunkach. 

Oleje hydrauliczne to podstawa działania różnego rodzaju siłowników, przekładni, olejowych amortyzatorów i układów hamulcowych. W przypadku układów pracujących w trudnych warunkach, szczególnie obciążonych, zaleca się stosowanie olejów lepszej jakości, z różnego rodzaju dodatkami i modyfikatorami. Przykładem są oleje hydrauliczne klasy HV, takie jak Fuchs Renolin HV 46 bezcynkowy, które mogą być stosowane zarówno w układach stacjonarnych, jak i mobilnych. 

Redakcja e-slask.pl