Co zabrać pod namiot?

Wszyscy miłośnicy campingów, trekkingu, survivalu czy spontanicznych wypadów na łono natury wiedzą, że przemyślane zapakowanie plecaka może okazać się kluczem do komfortowego i bezpiecznego wypoczynku. Jak jednak pamiętać o wszystkim? Co zabrać pod namiot, żeby poczuć się jak w domu, nawet będąc kilometry od cywilizacji? Oto praktyczne porady, które pomogą Ci zaplanować swoje wyposażenie biwakowe.

Agenda:

  • Podstawowe wyposażenie jakie warto zabrać
  • Jak zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo?
  • Jedzenie i picia – jakie wziąć?

Podstawowe wyposażenie pod namiot

Na podstawowy ekwipunek, który powinien znaleźć się w plecaku każdego biwakowicza, składają się pewne niezbędne elementy. Przede wszystkim namiot, najważniejszy sprzęt naszej wyprawy. W przypadku wyboru namiotu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale przede wszystkim na takie parametry jak waga, sposób montażu i odporność na warunki atmosferyczne.

Kolejnym elementem jest śpiwór, który powinien być dobrany do pory roku, na którą planujemy wyjazd. Nie może zabraknąć także maty izolacyjnej, chroniącej nas przed zimnem od strony podłoża.

Bardzo istotny jest plecak turystyczny, w którym zmieścimy całe nasze wyposażenie. Ważne, aby był on dobrze skonstruowany i wygodny, ponieważ towarzyszyć nam będzie przez cały czas trwania wypadu.

Zadbaj o swój komfort: Sprzęt biwakowy

Poza podstawowym wyposażeniem, warto zastanowić się nad dodatkowymi sprzętami, które podniosą komfort naszego biwakowania. Niewielki gazowy kuchenka turystyczna może okazać się niezastąpiony podczas gotowania posiłków. W przypadku planowania długiego pobytu na łonie natury może okazać się niezbędny również mały zestaw naczyń turystycznych i sztućców.

Na miejscu biwakowym przydać się mogą również np. składane krzesło lub mini stolik. Nie zapominajmy jednak, że wszystko to musimy ze sobą przetransportować, dlatego warto zastanowić się, co jest nam naprawdę niezbędne.

Zadbaj o bezpieczeństwo: pierwsza pomoc i survival

Nigdy nie wiadomo, co może spotkać nas na szlaku. Dlatego też do podstawowego wyposażenia należęć powinien zestaw pierwszej pomocy, zawierający bandaż, plaster, środek odkażający oraz leki przeciwbólowe i przeciwhistaminowe.

Podczas biwakowania przydadzą się także sprzęty z zakresu survivalu – np. multitool, masywny, wielofunkcyjny nóż, koniec z magnezem do rozpalania ognia czy paracord – niezwykle wytrzymała lina, której zastosowania są praktycznie nieograniczone.

Żywność i nawodnienie – co warto wziąć?

Jedzenie i picie to kolejny aspekt, który warto przemyśleć planując biwak. Warto zwrócić uwagę na żywność instant, która nie zajmuje dużo miejsca, jest lekka i łatwa do przygotowania. Pamiętajmy również o systematycznym nawadnianiu – w terenie może okazać się niezbędny filtr do wody lub tabletki do jej oczyszczania.

Kwestia konsumpcji podczas biwaku jest niezwykle ważna, ponieważ to, co jemy i pijemy, dostarcza nam energii do dalszego działania. Tę samą energię powinniśmy umiejętnie bilansować pomiędzy potrzebą zabrania różnego rodzaju sprzętów, a możliwością ich przenoszenia na własnych plecach.

Sprawdź także:

Gdzie pod namiot?

Jak złożyć namiot plażowy?

Jak rozłożyć namiot?


Zbigniew Oczko

Witam! Jestem Zbigniew Oczko, na co dzień szef skromnej, ale prężnie działającej firmy, po godzinach natomiast jestem doświadczonym taternikiem. Pasjonuje się głównie turystyką oraz biznesem. W moich tekstach pragnę pomóc młodemu przedsiębiorcy oraz osobom kochającym turystykę tak samo jak ja. Zapraszam do lektury moich artykułów na e-slask.pl