Jak utrzymać świeżość każdego dnia?

Higiena osobista w dużej mierze opiera się na dbaniu o zmniejszone pocenie się. Wydzielanie potu to naturalna reakcja organizmu, która jednak jest kłopotliwa, szczególnie gdy chcemy zachwiać świeżość przez cały dzień. Jak mu przeciwdziałać? Wybierz najlepsze kosmetyki.

Czym jest proces pocenia się?

Wydzielanie potu jest naturalnym procesem fizjologicznym. Najczęściej w czasie wysiłku fizycznego lub wysokich temperatur, pocenie się jest zwiększone. Gdy pocimy się, utrata wody jest zwiększona, co naturalnie chłodzi organizm i zapobiega przegrzewaniu się. Co jeszcze może powodować większe wydzielanie potu? Może się tak dziać na skutek stresu, który jest ważnym czynnikiem pocenia się. Gdy jesteśmy w stresującej sytuacji, pod wpływem emocji, możemy się pocić. Tak samo jeśli czeka nas długi dzień pełen wyzwań w pracy, to ciężko byłoby zachować higienę i suchość bez odpowiednich kosmetyków. Mogą to być dezodoranty lub antyperspiranty, w zależności od indywidualnych upodobań i naszego organizmu. Można także stosować jedno i drugie wymiennie, zależnie od sytuacji i pory roku.

Dla kogo jest dezodorant?

Jest to bardzo popularny kosmetyk, który można znaleźć w większości domów. Dezodorant maskuje nieprzyjemny zapach na skórze pod wpływem wydzielania potu. Dla wielu osób jest to najważniejsze zadanie, bo chcą czuć przyjemny zapach przed cały dzień, a nie zależy im na ograniczaniu pocenia się. Dezodoranty mają zazwyczaj wyraziste nuty zapachowe i mogą mieć różne przeznaczenie. Można wybrać dezodorant do skóry wrażliwej, dezodorant zapobiegający białym śladom na ubraniach, dezodorant bezzapachowy. Jest on zdrowszy do używania, bo nie hamuje pocenia się, a jedynie maskuje zapach. Jest dobry dla osób, które mało się pocą i nie potrzebują tak intensywnej ochrony. Sprawdzi się w chłodniejsze dni lub gdy nie mamy skłonności do obfitego pocenia się. Dezodorant w sprayu działa szybko, w kulce i w sztyfcie może zawierać więcej substancji odżywczych, które pielęgnują wrażliwą skórę pod pachami. Przy używaniu tych ostatnich, należy chwilę odczekać, zanim nałożymy ubranie. 

Antyperspirant działa nawet do 24 godzin

Każdy, kto chce mocniejszej ochrony, powinien pomyśleć o antyperspirantów. A czym różni się dezodorant a antyperspirant? Antyperspirant blokuje wydzielanie potu i nie trzeba się wtedy martwić o mokre plamy. Jest bardziej skuteczny niż dezodorant, choć trudno porównywać te dwa kosmetyki, bo każdy z nich działa po prostu inaczej. Z antyperspirantem można cieszyć się świeżością długie godziny i naprawdę nie trzeba się martwić o pocenie się. Każdorazowo patrz jednak na skład takiego kosmetyku. Wybieraj produkt bez soli aluminium, bez alkoholu, parabenów i innych sztucznych substancji, ciekawa alternatywa to także kosmetyki ekologiczne. Zawierają substancje zastępcze, które działają równie skutecznie, a są bezpieczne i naturalne dla organizmu. Pamiętaj, aby stosować go na czystą i suchą skórę. Tuż po zmyciu preparatu, jego działanie ustaje, zatem jest on całkowicie bezpieczny.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-slask.pl