Jak rozpoznać przedwczesny poród w toku?

Do przedwczesnego porodu dochodzi, gdy skurcze zaczynają się przed 37 tygodniem ciąży. Wraz ze skurczami pojawiają się zmiany w szyjce macicy, które sygnalizują rozpoczynający się poród. Szyjka macicy zaczyna się przerzedzać oraz rozszerzać się, aby dziecko mogło wejść do kanału rodnego. Normalna ciąża trwa około 40 tygodni, dlatego poród, który rozpoczyna się przed tym terminem nazywany jest wczesnym porodem lub przedwczesnym porodem.

Czynniki matczyne sprzyjające porodowi przedwczesnemu: Stan przedrzucawkowy, czyli wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży, Przewlekłe problemy medyczne, w tym cukrzyca i choroby nerek, Zakażenia, zwłaszcza paciorkowcowe, zakażenia dróg moczowych, zakażenia pochwy, zakażenia tkanek płodu lub łożyska, Nieprawidłowa budowa macicy, Niewydolność szyjki macicy, czyli słaba szyjka macicy, która nie może się zamknąć w miarę wzrostu dziecka, Wcześniejsze porody przedwczesne

Jakie są oznaki i objawy przedwczesnego porodu w toku?

Znaki ostrzegawcze przedwczesnego porodu są bardzo podobne do tych, które występują przy porodzie w terminie. Każda kobieta przeżywa je inaczej. Na początku mogą one być niezauważalne. Jeśli obawiasz się, że możesz być w trakcie porodu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Nie martw się o ewentualny fałszywy alarm. Jeśli jest to wczesny poród, im szybciej Ty i Twój lekarz podejmiecie leczenie, tym większa szansa na dobry wynik dla Ciebie i Twojego dziecka.

Znaki ostrzegawcze i objawy przedwczesnego porodu obejmują:

  • Pięć lub więcej skurczów w ciągu godziny. Mogą one przypominać skurcze menstruacyjne lub mogą być stosunkowo bezbolesne.
  • Wodnisty płyn wyciekający z pochwy, lub tryskający lub sączący się płyn, może to oznaczać, że odeszły ci wody.
  • Tępy, niski ból pleców odczuwany poniżej linii talii. Może on być stały, lub przychodzić i odchodzić.
  • Zaburzenia jelitowe, mdłości, biegunka.
  • Ucisk miednicy lub dolnej części brzucha, który może sprawiać wrażenie, że dziecko naciska w dół. Ucisk może być również odczuwany jako potrzeba wypróżnienia.
  • Plamienie lub krwawienie z pochwy.
  • Zwiększenie lub zmiana wydzieliny z pochwy, może być wodnista, krwista lub zawierać śluz.

Ponieważ objawy przedwczesnego porodu mogą przypominać również inne problemy medyczne, najlepszą osobą do postawienia diagnozy jest Twój lekarz. Pamiętaj, że kobiety w ciąży zazwyczaj mają łagodne skurcze w późniejszym okresie ciąży. Jednak zazwyczaj nie mają one częstych, regularnych skurczów, chyba że są one w trakcie porodu.

Redakcja e-slask.pl