Automatyczne skrzynie biegów – dlaczego są tak popularne?

Coraz więcej osób decyduje się na kupno auta z automatyczną skrzynią biegów. Jest to znaczne ułatwienie podczas jazdy. Jakie rodzaje automatycznych skrzyni biegów można wyróżnić? Jak korzystać z samochodu z automatyczną przekładnią? Automatyczne skrzynie biegów – dowiedz się jakie są ich rodzaje i jak działają.

Automatyczne skrzynie biegów – rodzaje

Jak sama nazwa wskazuje, automatyczna skrzynia biegów samoczynnie podczas jazdy dostosowuje bieg do prędkości i obrotów silnika. Można wyróżnić kilka rodzajów skrzyń, a najpopularniejszą z nich jest skrzynia z hydrokinetycznym sprzęgłem. Jest to klasyczny automat, który przez wielu użytkowników jest uznawany za najprostszy i najtrwalszy. Dużą zaletą jest brak koła zamachowego i płynna jazda. W ostatnim czasie niezwykłą popularnością cieszą się skrzynie dwusprzęgłowe, które są szybsze od tradycyjnych automatów. Dzięki nim można znacząco zwiększyć osiągi i zmniejszyć zużycie paliwa. Niestety dość często ulegają awarii, a naprawa jest dość kosztowna. Wśród automatycznych skrzyń biegów można wyróżnić także przekładnię bezstopniową. Auta z takim rozwiązaniem prowadzi się znacznie płynniej i nie dochodzi do szarpania. Są one mniejsze i lżejsze, ale niestety mogą ograniczyć dynamikę silnika.

Automatyczne skrzynie biegów

Jak prowadzi się samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Różnica między samochodami z manualną a automatyczną skrzynią biegów polega przede wszystkim na pedale sprzęgła. W tym drugim przypadku po prostu go w aucie nie ma. Dla osób, które mają pierwszy raz styczność z takim pojazdem, jest to spore zaskoczenie i trzeba trochę czasu, aby się przyzwyczaić. Niejednokrotnie kierujący mocno wciska pedał gazu z przyzwyczajenia, a to może doprowadzić do zagrożenia. Wielu producentów aut z automatem stosuje specjalną podkładkę, na której można postawić stopę. Kierując takim samochodem, należy dobrze operować pedałem hamulca. Wciskając go, biegi się zmieniają, a więc niejako hamulec pełni funkcję sprzęgła. Na pewno należy z wyczuciem operować hamulcem i gazem, aby jazda była płynna. Oczywiście jazda automatem jest znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza, jednak potrzeba trochę czasu, aby się do niej przyzwyczaić. Z pewnością nie ma się czego obawiać i każdy kierowca szybko opanuje nowy styl jazdy.

samochód automat

Jak działa automat?

Najczęściej w samochodach kierowcy mają do wyboru cztery możliwości. Pierwsza z nich oznaczona jest literą P i oznacza postój. Jest także R, czyli wsteczny, N oznaczający neutralny i D jazdę. Tryb P służy podczas parkowania. Jest to blokada skrzyni biegów, dzięki której pojazd nie ma prawa się stoczyć. Można oczywiście dla pewności zaciągnąć hamulec ręczny, co spowoduje odciążenie skrzyni. R oznacza wsteczny bieg i nie trzeba tego tłumaczyć żadnemu kierowcy. N oznacza luz i należy pamiętać, aby podczas jazdy nie przekładać w ten stan przekładni. N używa się jedynie podczas krótkich postojów przy zaciągniętym ręcznym hamulcu. Ostatnią najważniejszą opcją jest tryb D, który oznacza poruszanie się pojazdem. Podczas kierowania to właśnie ten tryb musi być włączony. W niektórych modelach samochodów sportowych można spotkać się także z oznaczeniem S, które pozwala na dynamiczniejszą jazdę na wyższych obrotach.

Redakcja e-slask.pl