Jak wybrać stelaż do łóżka?

Odpowiednio dobrany materac do spania to podstawa zdrowego i wygodnego wypoczynku. Jednak nawet najlepszy model nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli nie znajdzie się on na dobrze wybranym stelażu. Wiele osób często zapomina o tym, jaką funkcję pełni stelaż, ale wystarczy tylko nadmienić, że jest on kluczowym elementem, zapewniającym dobrze przespaną noc. To od niego zależy, czy wybrany materac będzie idealnie podpierał kręgosłup w trakcie snu. Jak więc wybrać stelaż do łóżka?

Jakie funkcje pełni stelaż do łóżka?

Stelaż do łóżka pozwala zadbać o zdrowy ułożenie ciała podczas snu, a także o odpowiednią pozycję kręgosłupa i wygodę wypoczynku. Dobrze dobrany model podpiera dolną część pleców i odcinka lędźwiowego. Ponadto zapewnia również ciągłość w przepływie powietrza i eliminuje zbieranie się wilgoci. Odpowiednia wentylacja sprawia, że materac do spania dłużej pozostaje estetyczny i higieniczny. Dopasowany do łóżka, materaca i indywidualnych preferencji stelaż pozwala amortyzować nacisk, jaki wywierany jest przez użytkownika na podłoże w trakcie snu. Wysokiej jakości stelaże dostępne są między innymi na https://sembella.pl/produkty/stelaze/.

Jakie są rodzaje stelaży i ich regulacji?

Nowoczesne stelaże wykonywane są z różnych materiałów, ale najczęściej jest to drewno. Lekkie, wygięte i elastyczne listewki nie tylko cechują się wytrzymałością, ale także idealnie podpierają materac oraz ciało osoby śpiącej. Zazwyczaj wykonuje się je z drewna bukowego, sosnowego i brzozowego. Stelaże z drewna bukowego są bardziej sprężyste, dzięki czemu perfekcyjnie dopasowują się do nacisku materaca. Idealnie nadają się pod podłoża piankowe wysokoelastyczne i termoelastyczne. 

Wybierając stelaż do łóżka należy dopasować go do indywidualnych wymagań i potrzeb. W ofertach producentów można znaleźć modele regulowane ręcznie, elektrycznie lub bez regulacji. Stelaże, które nie są regulowane nadają się do wszystkich rodzajów materacy. Ich konstrukcja opiera się na twardych listewkach, które najczęściej łączone są taśmą. Modele regulowane ręcznie umożliwiają odpowiednie ustawienie zagłówka oraz podnóżka pod lekkim kątem. Tego typu stelaże umieszcza się na stałe w ramach łóżek i regulowane są za pomocą blokad umieszczonych w zapadkach. 

Stelaże regulowane elektrycznie to niezwykle wygodne rozwiązanie i najbardziej zaawansowane technologicznie. Wykonuje się je z najlepszych jakościowo materiałów, aby zapewnić użytkownikowi wysoki komfort. Posiadają one liczne kąty łamania, co pozwala na dowolna regulację poszczególnych stref.  

Twardość stelaża kluczowym aspektem wyboru

Podobnie jak materace także i stelaże posiadają różne strefy twardości. Najlepsze modele mają ich aż siedem, co pozwala na znalezienie optymalnej pozycji ułożenia ciała w celu zmaksymalizowania komfortu wypoczynku. Wybierając stelaż do łóżka warto kierować się indywidualnymi potrzebami Poziom regulacji oraz twardość powinny być dopasowane do funkcji, jakie ma spełniać łóżko. Jeśli służy ono głównie do spania, to wystarczy delikatnie regulowany stelaż. 

Redakcja e-slask.pl