Karmy dla królików – jakie będą najlepsze?

Króliki stają się coraz popularniejszymi, domowymi gryzoniami. Nie ulega bowiem wątpliwości, że te urocze, puchate stworzonka potrafią sprawić właścicielom wiele radości. Przede wszystkim króliki są gryzoniami wyjątkowo lojalnymi i szybko przyzwyczajają się do swoich opiekunów. Dodatkowo maluchy te są skore do zabawy i uwielbiają spędzać czas z ludźmi. Niemniej jednak gryzonie te są znane ze swojego niezwykle delikatnego przewodu pokarmowego. Wobec tego obowiązkiem opiekunów jest przede wszystkim zadbanie o to, by gryzonie te miały odpowiednią i świetnie zbilansowaną dietę. Karmy dla królików są różnorodne. Wobec tego jaką wybrać?

Karmy dla królików dopasowane do ich wieku

Króliki na różnych etapach swojego życia, potrzebują różnych substancji odżywczych. Nie jest bowiem tajemnicą, że maluchy będą najlepiej rozsmakowywały się w sianku, zaś króliczy seniorzy będą potrzebowali diety bogatej w wapń i żelazo, dla mocnych i zdrowych kości. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w sklepach zoologicznych karmy dla królików zwykle są podzielone na kategorie wiekowe. Opiekunowie nie powinni więc tej kwestii bagatelizować i powinni dobierać takie karmy dla królików, które idealnie dopasują się do potrzeb związanych z ich wiekiem. Wśród karm dla królików znajdziemy zarówno te, które oznaczone są jako: junior, senior oraz baby. Każda z tych karm dla królików ma inny zestaw składników, który wesprze naszego pupila w konkretnym etapie jego życia.

Karmy dla królików? Najlepiej bez dodatku cukru!

Wspomniane już zostało, że nasze króliczki mają wyjątkowo delikatny przewód pokarmowy. W związku z tym, choć gryzonie te uwielbiają wszystko co słodkie, to karmy dla królików powinny być bez dodatku cukru. Mowa tu także o fruktozie, która zawarta jest chociażby w suszonych owocach jak np. banany. Mówiąc o karmach dla królików z nadmiarem słodyczy, trzeba będzie uwzględnić, że nasz zwierzak bardzo szybko może popaść w nadwagę, a to znacznie skróci jego życie.

Naturalne karmy dla królików

Wśród karm dla królików najlepiej będzie wybierać te, które są naturalne. Wówczas posiadają one w sobie zboża, zioła czy sianko, co jednocześnie stanowi podstawę króliczej diety. Takie karmy dla królików będą nie tylko sprawiać, że nasze gryzonie na długo zachowają dobre zdrowie, ale także i samopoczucie. Naturalne karmy dla królików znacznie zmniejszają również ryzyko rozwoju chorób przewodu pokarmowego, co w przypadku królików jest wyjątkowo niebezpieczne. Warto więc o tym pamiętać, zanim zaserwujemy królikowi jego obiad.

Redakcja e-slask.pl