Akcje GPW: jak WIG radził sobie w 2022 roku?

Rok 2022 był ciężkim okresem na wielu światowych rynkach finansowych – problemy nie ominęły także polskiej GPW. Jak radziły sobie spółki notowane na warszawskiej giełdzie?

WIG20: trzy kwartały spadków zakończone wzrostem w końcówce roku

Pierwsze 9 miesięcy na polskiej giełdzie papierów wartościowych zdecydowanie nie wyglądały obiecująco dla inwestorów. Wyceny największych 20 spółek, które są objęte indeksem WIG20, spadały praktycznie cały czas, osiągając poziomy porównywalne z rokiem 2020, gdy polska gospodarka została „zamrożona” ze względu na pandemię COVID-19.

W najgorszych momentach spadek wartości największych spółek na warszawskiej GPW wynosił aż 39% – to jeden z najgorszych wyników na świecie w 2022. Końcówka roku przyniosła jednak wiele powodów do optymizmu: w ostatnim kwartale wzrost wyniósł nieco ponad 30%, co było najlepszym wynikiem od roku 1999. Ostatecznie WIG20 stracił niecałe 21% w skali 12 miesięcy – co ciekawe, mimo rekordowych dołków końcowy wynik był lepszy m.in. niż w przypadku giełdy NASDAQ.

Małe spółki z relatywnie skromnymi spadkami: sWIG80 z wynikiem −12,76%

Podczas gdy największe polskie indeksy – WIG20 oraz mWIG40 – odnotowały spadek w skali roku w okolicach 20%, sytuacja mniejszych spółek wyglądała zdecydowanie lepiej. Indeks sWIG80 przetrwał ciężki rok 2022 ze stosunkowo małymi spadkami, które wyniosły dokładnie −12,76%.

Sektor spożywczy i branża leków w opałach

Przy analizie polskiej giełdy warto zwrócić uwagę również na indeksy poświęcone poszczególnym sektorom. Najgorzej w 2022 radziła sobie branża spożywcza, która odnotowała spadek na poziomie przekraczającym 55%. Niewiele lepiej poradził sobie sektor leków, w którym zmiany wyniosły −42,65%. Słabo radziły sobie również spółki zajmujące się odzieżą i mediami, dla których wysokość spadków to odpowiednio 37,87% i 31,16%.

CD Projekt dominuje w nowym indeksie obejmującym sektor gier

Rok 2022 przyniósł także utworzenie indeksu WIG-Gry, który skupia się na polskim sektorze gamingowym. Aktualnie kluczową pozycję zajmują w nim oczywiście akcje CD Projekt, których udział w indeksie zajmuje aż 70%. Wyniki spółki są zatem dość mocno skorelowane z całym indeksem – w skali roku spadek zarówno dla CDR, jak i samego indeksu wyniósł ponad 30%.

Gdzie inwestować w akcje warszawskiej GPW, a także zagraniczne spółki?

Inwestowanie w akcje GPW nie stanowi większego problemu dla osób mieszkających w Polsce – tego typu oferty są dostępne w praktycznie każdym banku i domu maklerskim. Nieco inaczej wygląda za to sytuacja z obrotem udziałami w zagranicznych spółkach oraz innymi instrumentami. W tym przypadku na większe możliwości możemy przeważnie liczyć z platformami spoza Polski. Jednym z przykładów instytucji, które oferują inwestowanie w akcje z różnych krajów, jest duński bank Saxo.

Akcje GPW – czego można spodziewać się w 2023?

Według ekspertów rok 2023 na warszawskiej giełdzie zapowiada się znacznie korzystniej dla inwestorów niż burzliwy, spadkowy rok 2022. Trend wzrostowy ma odwzorowywać poprawę sytuacji również na innych rynkach – podobne prognozy dotyczą zagranicznych giełd, a nawet rynku kryptowalut. Wiele osób spodziewa się jednak, że kilka pierwszych miesięcy będzie naznaczonych dalszymi spadkami, które mają poprzedzić szybki wzrost w ostatnich miesiącach 2023.

Artykuł sponsorowany

Redakcja e-slask.pl