3 wskazówki, dzięki którym wybierzesz idealne automaty do bram

Zdalne sterowanie to już od kilku lat powszechny standard, który znacznie uprzyjemnia codzienne użytkowanie bramy. Napędy do bram ograniczają Twój udział w otwieraniu i zamykaniu bramy do kliknięcia jednego przycisku na pilocie. To niesamowicie wygodne rozwiązanie. Ponadto jest bardzo uniwersalne, bo napęd możesz zamontować do każdego rodzaju bramy. Nie ma znaczenia, czy szukasz napędu do bram przesuwnych, bram skrzydłowych, bram garażowych, czy bram dwuskrzydłowych. Na rynku z pewnością znajdziesz mnóstwo modeli spełniających wszystkie Twoje oczekiwania. Pamiętaj, tylko żeby spośród tego szerokiego wyboru napędów wybrać taki, który zapewnia odpowiednie parametry techniczne. W dzisiejszym poradniku dowiesz się, jak to zrobić. Poznasz 3 wskazówki, dzięki którym wybierzesz idealny automat do bramy. Zapraszamy!

1. Uwzględnij wagę bramy i możliwości napędu zgodnie z tą zasadą, a wybrana automatyka do bram będzie Ci służyć przez długie lata

Każda automatyka do bram ma swoje ograniczenia. Dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań napędu, powinieneś zapoznać się z parametrami technicznymi bramy. Ile waży Twoja brama? Musisz zdobyć dokładną informację. Nie próbuj oszacować wagi bramy techniką „na oko”, bo potencjalna pomyłka sprawi Ci w przyszłości wiele problemów. Przeciążenie mechanizmu spowodowane za dużą wagą bramy to najprostsza droga do awarii i konieczności regularnych napraw. Tak samo to wygląda, kiedy wybierzesz napęd obsługujący masę równą wadze Twojej bramy. Jeśli brama waży 300 kg i kupiłeś napęd mogący obsłużyć 300 kg, to teoretycznie wszystko jest w porządku. Ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Kiedy znasz wagę bramy, możesz wykonać proste działanie, które umożliwi Ci wybór odpowiedniej automatyki.

Załóżmy, że Twoja brama waży wspomniane 300 kilogramów. Jak masę musi obsługiwać napęd, żeby mógł bezawaryjnie pracować przez długie lata? Optymalnym rozwiązaniem jest zachowanie rezerwy na poziomie 20%. W takim przypadku automat powinien obsługiwać co najmniej 360 kilogramów. Dzięki takiej rezerwie siłowniki i pozostałe elementy mechanizmu nie muszą pracować na pełnych obrotach. A to najprostsza metoda na bezawaryjną pracę napędu przez kilka bądź kilkanaście lat – wybór należy do Ciebie, bo żywotność to kolejny parametr do rozważenia przy wyborze napędu do bramy.

2. Dobierz żywotność systemu zgodnie z własną częstotliwością użytkowania

Przewidziany czas określony przez producenta poznasz, kiedy zajrzysz w specyfikację danego automatu. Znajdziesz w niej konkretną liczbę cykli obejmujących otwarcie i zamknięcie bramy. To parametr, który decyduje o tym, jak długo mechanizm będzie Ci służył z pełną wydajnością. Jeśli oczekujesz wielu lat bezproblemowej pracy, to wybierz mechanizm mogący obsłużyć, jak największą liczbę cykli. Pamiętaj też, że żywotność określana przez producenta to nie wszystko. Na rynku znajdziesz napędy wyposażone w funkcje mające wydłużyć czas eksploatacji mechanizmu. W niektóre z nich naprawdę warto zainwestować.

3. Sprawdź szczegółowe funkcje napędu – Niektóre z nich poprawiają żywotność mechanizmu i nie tylko

Zwróć szczególną uwagę na system spowalniania bramy na końcowym etapie pracy mechanizmu. To jedna z tych funkcji, która spełnia praktyczne zadania i realnie wydłuża okres eksploatacji mechanizmu. Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem, to zdecydowanie powinieneś rozważyć wybór napędu wyposażonego w taką funkcję. Poza tym producenci wyposażają automaty w lampy ostrzegawcze, czy systemy wykrywania szkód. To kolejne funkcje poprawiające wygodę korzystania z napędu, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze automatyki do bram.

Podsumowanie

Najpierw ustalasz niezbędne możliwości napędu, czyli dodajesz do masy bramy 20% jej wagi i ograniczasz swój wybór do mechanizmów mogących obsłużyć taki ciężar. Spośród takich automatów możesz wybrać ten idealny, który spełni Twoje wymagania z obszaru żywotności i dodatkowych funkcjonalności. I gotowe. Pamiętaj o tej prostej instrukcji, a z pewnością dobierzesz najlepszy automat do bramy. Sprawdź sam!

Artykuł sponsorowany

Redakcja e-slask.pl