Zdarza się, że zapominasz o terminowych płatnościach? Koniecznie odwiedź to miejsce w sieci

Termin płatności nietrudno przeoczyć. Ryzyko wzrasta przy większej liczbie zobowiązań. Tymczasem nawet jedno przeoczenie może być przyczyną długu. Dlatego warto od czasu do czasu zweryfikować stan swojej płynności finansowej. Oto, dlaczego warto odwiedzić rejestr dłużników ERIF i nie tylko.

Dlaczego warto płacić rachunki w terminie

Od tego, jak spłacamy nasze zobowiązania, zależy całkiem sporo. Terminowe regulowanie należności to przede wszystkim wewnętrzny spokój. Regulowanie należności na czas wpływa na to, jak wygląda m.in. nasza historia kredytowa. To z kolei może zadecydować o tym, czy w przyszłości będziemy mogli ubiegać się o pożyczkę na realizację wybranego celu.

Regulowanie zobowiązań finansowych w terminie to bardzo opłacalna strategia. W ten sposób budujemy pozytywną historię kredytową, jak również unikamy karnych odsetek, przez które koszt danego zobowiązania jeszcze bardziej wzrasta. Dlatego warto robić wszystko, aby terminowo płacić rachunki czy raty kredytów. A co w sytuacji, gdy zdarzy nam się zapomnieć o płatności?

W tych miejscach sprawdzisz, czy masz dług

Zacznijmy od tego, że warto regularnie sprawdzać, czy nie zalegamy z płatnościami. Dobrze to robić m.in. z uwagi na historię kredytową, jak również fakt, że nawet mały dług może obniżyć naszą wiarygodność w oczach innych podmiotów. O długu możemy się także dowiedzieć z wezwania do zapłaty, które możemy otrzymać tradycyjną bądź elektroniczną pocztą.

W Polsce działa kilka biur informacji gospodarczej. Jednym z nich jest rejestr dłużników ERIF. Gromadzi on zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy na temat płatników. Wierzyciel, który chce zmotywować dłużnika do szybszej spłaty zobowiązania, może umieścić tutaj stosowną wzmiankę. Za terminowe regulowanie zobowiązań można otrzymać pozytywny wpis, co może okazać się cenne w momencie, gdy np. ubiegamy się o kredyt, a bank sprawdza dane na nasz temat.

Rejestr dłużników ERIF – jak sprawdzić siebie za darmo

ERIF to jedno z działających w Polsce biur informacji gospodarczej – BIG. Zadaniem tego typu instytucji jest gromadzenie informacji o płatnościach. W przypadku rejestru dłużników ERIF mowa zarówno o pozytywnych wzmiankach, jak i negatywnych.

Warto wiedzieć, że ta baza danych gromadzi wpisy podzielone na trzy rodzaje. Są to pozytywne informacje, które potwierdzają, że dana osoba reguluje należności w terminie. Jeśli któryś z konsumentów ma problemy z regularną płatnością, wówczas może otrzymać wpis negatywny. Jest on widoczny dla podmiotów sprawdzających. Trzecim rodzajem wpisu informacja negatywna niewidoczna. Informuje ona o tym, że dług nadal jest, ale wzmianka nie jest widoczna dla innych. Taki wpis możemy otrzymać w momencie zawarcia porozumienia i wypracowania z wierzycielem satysfakcjonującego dla obu stron planu spłaty długu.

Sprawdzenie informacji na swój temat w rejestrze dłużników nie jest skomplikowane. Wystarczy dostęp do internetu. Zaczynamy od wejścia na stronę ERIF i tam dokonania rejestracji. Po założeniu konta i potwierdzeniu swoich danych możemy pobrać raport na swój temat. Raz na pół roku wygenerowanie takiego dokumentu jest darmowe.

Jak postępować, gdy dostrzeżesz negatywny wpis

Przede wszystkim zachowaj spokój. Warto pamiętać, że rejestry dłużników to miejsca, dzięki którym wierzyciele chcą zmotywować dłużników do szybkiej spłaty należności. Jest to wsparcie w procesie windykacji polubownej. Możemy zatem prowadzić rozmowy z wierzycielem. Wystarczy sprawdzić, od kogo pochodzi negatywny wpis w bazie dłużników i podjąć próbę kontaktu. 

Nasza inicjatywa powinna zostać pozytywnie odebrana przez wierzyciela, toteż np. w przypadku większych długów możemy negocjować rozłożenie całej należnej sumy na raty. Pamiętajmy, że również wierzycielowi zależy na rozwiązaniu kwestii zadłużenia na drodze polubownej. Jeśli więc widzimy negatywny wpis w rejestrze dłużników, warto możliwie szybko porozumieć się z wierzycielem.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-slask.pl