Krem z filtrem do twarzy – dlaczego warto stosować ochronę przeciwsłoneczną?

Krem dobrany do potrzeb i stanu naszej cery to podstawa każdej skutecznej pielęgnacji. Odpowiedni krem z filtrem do twarzy powinien nie tylko dobrze nawilżać, ale również odżywiać i przyspieszać regenerację skóry.

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry

Zabiegi pielęgnacyjne mają na celu utrzymanie dobrego stanu skóry – bez ich regularnego przeprowadzania nasza skóra bardzo szybko straci jędrność. Nieodżywiona skóra to także szybko postępujące procesy starzenia. Sucha, pozbawiona wilgoci skóra wiotczeje i staje się bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Pierwszym, podstawowym krokiem w codziennej pielęgnacji powinno być jej dokładne oczyszczanie. Cera powinno się dokładnie oczyszczać nawet wtedy, gdy nie nakładamy na nią make-upu, gdyż w ciągu dnia gromadzi się na niej ogrom różnego rodzaju zanieczyszczeń. Do oczyszczania twarzy najlepiej wybrać skuteczny, aczkolwiek łagodny produkt, który nie przyczyni się do powstawania podrażnień. Produkt o zbyt agresywnym działaniu może przyczynić się do naruszenia bariery ochronnej skóry.

Kolejna rzecz, o której nie powinno zapominać się podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych to stosowanie różnego rodzaju produktów o bardziej skoncentrowanym działaniu takich jak serum czy maseczka.

Maseczka, podobnie jak serum, posiada więcej składników aktywnych niż zwykły krem. Efekty jej działania można zaobserwować już po pierwszym użyciu. Dzięki filmowi utworzonemu przez warstwę maseczki nałożonej na twarz, jej składniki aktywne wnikają w głębsze warstwy skóry. Maseczka chroni ją tym samym przed nadmierną utratą wilgoci.

Koniecznym elementem każdej dobrej pielęgnacji jest także regularne stosowanie peelingu złuszczającego. Peeling pomoże w szybszej odbudowie i regeneracji naskórka, nada skórze blasku i świeżości. Przy wyborze peelingu warto zwrócić uwagę na jego formułę. Peeling mechaniczny poprzez składniki złuszczające zawarte w swym składzie będzie działał na zasadzie mechanicznego oczyszczania naskórka. Jego stosowania nie jest polecane w przypadku wrażliwych lub mocno podrażnionych skór. Peeling enzymatyczny to z kolei produkt, którego skuteczność opiera się na złuszczającym działaniu kwasów. Rozwiązanie to będzie więc odpowiednie dla wszystkich, którzy z różnych powodów powinni unikać peelingów ze złuszczającymi drobinkami.

krem z filtrem

Jak dobrać odpowiedni krem?

Dobrze dobrany krem powinien odpowiadać na indywidualne potrzeby skóry – na rynku dostępny jest szeroki wybór kremów dedykowanych konkretnym problemom takim jak pękające naczynka, przebarwienia czy brak jędrności.

Kupując krem musimy mieć również na uwadze typ naszej cery. Cery suche i mieszane będą potrzebować nieco bogatszych formuł niż skóry ze skłonnością do przetłuszczania.

Krem z filtrem do twarzy – charakterystyka i działanie

Filtry stosowane w kremach można podzielić na chemiczne i mineralne. Filtry mineralne są zdecydowanie lepiej tolerowane przez skórę i można do nich zaliczyć między innymi tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Działają one na zasadzie odbijania promieni słonecznych.

Z kolei filtry chemiczne pochłaniają promienie słoneczne, ale nie działają zaraz po aplikacji. Kremy tego typu należy nakładać na twarz co najmniej pół godziny przed ekspozycją skóry na słońce.

Bez względu na to na jaki typ filtra się zdecydujemy zawsze warto dokładnie zapoznać się ze składem danego produktu. Za wszelką cenę powinniśmy unikać nieciekawych składników czy syntetycznych wypełniaczy, wybierając produkt o naturalnym i jak najmniej skomplikowanym składzie.

Krem z filtrem – zastosowanie

Wbrew powszechnie panującej opinii, krem z filtrem do twarzy nie wyrządzi naszej skórze żadnej szkody, wręcz przeciwnie, zapewni jej skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV i w znacznym stopniu przyczyni się do opóźnienia procesów starzenia.
Krem z filtrem do twarzy powinien być stosowany każdego dnia, bez względu na porę roku – eskpozycja na słońce może wyrządzić wiele szkód zarówno zimą, jak i latem.

Doskonałym rozwiązaniem okaże się krem z filtrem pod makijaż, który zapewni skórze dodatkową ochronę. Krem z filtrem pod makijaż potrzebuje czasu na to, żeby móc porządnie się wchłonąć, powinno się więc nakładać go na co najmniej 10 minut przed zaaplikowaniem podkładu. Krem z filtrem pod makijaż może być stosowany jako samodzielna pielęgnacja lub jako dodatek do kremu bazowego.

krem do twarzy

Jaki krem z filtrem wybrać?

Przy wyborze kremu z filtrem należy zwrócić uwagę na informację dotycząca ochrony SPF oferowanej przez dany produkt. SPF to wartość liczbowa filtra, która określa moc, z jaką ochrania on skórę przed promieniowaniem. Wskazuje on na to, jak długo można przebywać na słońcu po nałożeniu kremu, aby nie doszło do oparzenia słonecznego.

W zależności od fototypu naszej skóry powinniśmy zastosować odpowiedni filtr. Osoby o ciemnej, śniadej karnacji mogą ograniczyć się do zastosowania kremu z filtrem 15. Podczas gdy osoby o nieco jaśniejszej skórze, bardziej podatnej na poparzenia powinny wybrać kosmetyk z nieco wyższym faktorem.

Krem z filtrem 50 do twarzy poleca się osobom o jasnej, naznaczonej piegami skórze, u których nawet krótka ekspozycja na słońce może prowadzić do powstawania poparzeń. Krem z filtrem 50 do twarzy sprawdzi się również podczas słonecznych wakacji, umożliwiając nam skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV.

Redakcja e-slask.pl