Jak wzmocnić sygnał wifi w domu i w pracy?

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z sieci bezprzewodowej, spotkał się na pewno z sytuacją, w której w jednym miejscu sygnał był silniejszy, natomiast w innym był zauważalnie słabszy. Często pomimo bliskiej odległości od routera sygnał jest tak słaby, że uniemożliwia swobodne i efektywne korzystanie z Internetu. Co jest powodem tych problemów?
Czy jest to wynik niedostatecznej jakości łącza udostępnianego przez operatora internetowego? Być może deklarowana w wykupionej taryfie prędkość, nie pokrywa się z tą w rzeczywistości i jest po prostu niższa? Czasem okazuje się jednak, że przyczyną utrudnień jest po prostu techniczny stan sprzętu.

Jak wzmocnić sygnał wifi – domowe sposoby

Zastanawiasz się często jak wzmocnić sygnał wifi? Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na wzmocnienie sygnału wifi w domu lub pracy jest zmiana lokalizacji routera na odpowiednie miejsce. Urządzenie powinno znajdować się na samym środku pomieszczenia, nieosłonięte zbędnymi przedmiotami. Wiadomo jest to czasem trudne do zrealizowania z powodu małej przestrzeni mieszkania. Routera wifi nie można postawić w szafce, szufladzie lub innym zamkniętym pomieszczeniu. Najlepiej jest, aby znajdował się na półce zawieszonej co najmniej 1-1,5 metra od podłogi. Należy zadbać również o to, aby nasze urządzenie nie znajdowało się obok głośników, radia czy innego dekodera, ponieważ urządzenia te mogą wpływać na jego częstotliwości i zakłócać jego pracę. Te proste czynności powinny zwiększyć siłę sygnału wifi.

Polecamy: https://www.e-slask.pl/jak-skonfigurowac-router/

jak wzmocnić sygnał wifi

Czy tylko specjalista rozwiąże problemy z łączem wifi?

Istnieje kilka rozwiązań poprawienia sygnału i zasięgu wifi, które możemy spróbować zastosować sami we własnym zakresie.
Jednym ze sposobów na poprawę siły sygnału jest zmiana częstotliwości routera z 2.4 GHz na 5 GHz. Niestety dużo urządzeń w domu wykorzystuje częstotliwość 2.4 GHz i są to: kuchenka mikrofalowa, zabawki sterowane radiowo, elektroniczne nianie, konsole z grami i urządzenia biurowe. Inne sieci wifi też korzystają najczęściej z tej częstotliwości i mogą generować zakłócenia. Warto sprawdzić, czy nasz router może działać na wyższej częstotliwości. W przypadku gdy nie ma takiej możliwości, możemy jeszcze spróbować wybrać ręcznie pierwszy lub szósty kanał transmisji danych. Router zazwyczaj automatycznie wybiera kanał, który może być jednak bardzo obciążony i uniemożliwiać korzystanie z pełnej mocy sygnału.
Kolejnym sprawą jest kierunek ustawienia anten w naszym urządzeniu. Posiadając dwie anteny, najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie jednej pionowo a drugiej poziomo, gdyż może wtedy skuteczniej przesyłać sygnał góra-dół. Poprawi to słabą moc sygnału w laptopie lub smartfonie.

Jak zwiększyć szybkość internetu za pomocą dodatkowych urządzeń?

Czasem, gdy zawodzą proste sposoby, konieczne jest zastosowanie repeatera. Urządzenie po odebraniu sygnału z routera regeneruje go i wzmacnia, a następnie przesyła dalej w lepszej jakości. To rozwiązanie wymaga inwestycji w dodatkowy sprzęt, ale jest niezwykle skuteczne.
Problemy z zasięgiem i siłą sygnału wifi nie zawsze wynikają z problemów z routerem. Przyczyną może być uszkodzenie odbiornika sygnału, czyli karty sieciowej. Pozostaje wtedy wymienić ją na nową lub dołączenie zewnętrznej poprzez łącze usb. Jednym z bardziej skutecznych sposobów na podkręcenie sygnału wifi jest także zastosowanie w domowej sieci punktów dostępu, czyli access pointów.

Zobacz także: https://www.e-slask.pl/jaki-internet-mobilny-wybrac-na-co-zwracac-uwage/

Jak wzmocnić sygnał wifi w mieszkaniach i domach

Po uporaniu się z problemem siły sygnału zastanawiasz się jak zwiększyć zasięg wifi? Z pomocą może przyjść wykorzystanie drugiego routera bezprzewodowego. Możesz połączyć je ze sobą, ustawiając blisko miejsca, gdzie zasięg jest niewystarczający. Zwiększysz w ten sposób potencjalny zasięg sieci. Te dwa routery można włączyć do sieci na dwa sposoby. Pierwszy polega na połączeniu obu przewodem LAN, a drugi wykorzystuje możliwość bezprzewodowego połączenia. W tym przypadku jedno z urządzeń powinno posiadać anteny nadawczo-odbiorcze. Pewniejsze i bardziej stabilne będzie połączenie przewodowe.

wzmacnianie sygnału wifi

Inne skuteczne sposoby zwiększania zasięgu wifi

Podobnie jak w przypadku siły łącza wifi, obecność innych urządzeń czy sprzętów w domu może też ograniczać zasięg sygnału bezprzewodowego. Okazuje się, iż rzeczy, które nie są elektroniczne czy elektryczne mogą też wpływać negatywnie na prawidłowe działanie routera. Tak jest w przypadku kaloryferów lub ogrzewania podłogowego. Budowa i wykonanie grzejników z żeliwa w starych mieszkaniach oraz wydzielane ciepło także mogą skutecznie zakłócać poprawne działanie routera. Gdy powyższe rozwiązania zawiodą, może potrzebne będzie wykorzystanie wzmacniacza. Przed jego dołączeniem dobrze jest wykonać dokładny testu prędkości i jakości łącza, aby dobrać odpowiedni wzmacniacz. Ten niewielki i stosunkowo niedrogi sprzęt skutecznie poprawi moc i zasięg sygnału nawet o kilkadziesiąt procent. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie w sytuacji, gdy do sieci podpiętych jest dużo innych urządzeń. Zaletą wzmacniaczy jest też łatwość ich instalacji w sieci oraz brak dodatkowego okablowania. Zazwyczaj po włożeniu wzmacniacza do kontaktu jest już gotowy do pracy. Pamiętać należy także, o usytuowaniu wzmacniacza w zasięgu sieci macierzystej tak, aby łączność z routerem mogła przebiegać bez zakłóceń.

Polecamy także: https://www.e-slask.pl/telewizja-przez-internet-wady-i-zalety/

Redakcja e-slask.pl