Telewizja przez internet – wady i zalety

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że według statystyk zdecydowana większość Polaków ogląda telewizję. Można jednak zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się darmowa telewizja przez internet. Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przy jej wyborze.

Telewizja przez internet – co dokładnie warto o niej wiedzieć?

Jak wiadomo obecnie telewizję można odbierać na kilka sposobów. Dostępne są bowiem nadajniki satelitarne, sygnał naziemny czy telewizja kablowa. Oczywiście każde rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Godny uwagi jest fakt, że telewizja naziemna będzie oferowała stosunkowo ubogi katalog kanałów. Z kolei wspomniana telewizja satelitarna będzie wymagała zainstalowania anteny. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że w niektórych przypadkach może to być bardzo trudne zadanie.

Najczęściej wymienianymi atutami telewizji kablowej są szeroki wachlarz kanałów, a także konkurencyjne ceny abonamentów. Peryferia miast nie zawsze będą pozwalały na takie rozwiązanie. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się telewizja internetowa. Oferuje przede wszystkim niezwykle bogatą ofertę kanałów. Ponadto do właściwego jej funkcjonowania w zupełności wystarczy stabilny dostęp do internetu.

telewizja przez internet

Telewizja przez internet – zalety

Omawiane rozwiązanie ma znacznie większą liczbę atutów, niż mogłoby się wydawać. Użytkownicy bardzo cenią sobie mobilność telewizji internetowej. Obecnie nie trzeba oglądać telewizji tylko w domu w salonie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dostęp do wspomnianej telewizji internetowej jest możliwy praktycznie z każdego typu urządzenia, które będzie miało dostęp do internetu.

Nie wszyscy wiedzą, że współczesne telewizory renomowanych producentów są odpowiednio dostosowane do omawianego rozwiązania. Kolejnym bardzo istotnym atutem jest elastyczność. Nie trzeba tym samym czekać na ulubiony serial do godziny 20:00. Można spokojnie obejrzeć go w dogodnym dla siebie terminie.

Czy warto zdecydować się na telewizję internetową?

Bardzo istotne znaczenie ma fakt, czy koszty związane z korzystaniem z telewizji internetowej będą niższe w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Należy mieć świadomość, że cena będzie uzależniona od operatora. Od niego będzie bowiem zależało, jaki pakiet jest oferowany. Ponadto nie zawsze w ramach jednej płatności użytkownik będzie mógł korzystać z całego wachlarza kanałów. Bardzo często pakiety muzyczne czy filmowe są dodatkowo płatne.

telewizja internetowa

Jakie można wyróżnić wady telewizji internetowej?

Warto wiedzieć, że rozwiązanie nie jest oczywiście pozbawione żadnych wad. Bardzo ciężko jest przede wszystkim o kontrolę rodzicielską. Oznacza to, że dzieci, które będą miały dostęp do odbiornika mogą oglądać treści, które nie są dla nich przeznaczone. Należy mieć świadomość, że nie wystarczy wybrać tylko renomowanego dostawcy internetu. Bardzo istotne znaczenie będzie miało także bardzo szybkie łącze.

Godny uwagi jest fakt, że niskiej jakości internet przełoży się na buforowanie. Zdarzają się również sytuacje, że użytkownicy oglądają 4 godziny filmy trwające 2 godziny. Ponadto w przypadku zsumowanie opłat za internet oraz telewizję internetową może okazać się, że klient zapłaci więcej niż w przypadku pakietu internet + telewizja w ofercie klasycznej. Nie zaleca się podejmowania pochopnych decyzji. Warto rozejrzeć się za najlepszą możliwą ofertą.

Jakie aspekty powinno się jeszcze uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Nie rekomenduje się sugerowanie się tylko ceną. Znacznie lepszym parametrem będzie stosunek jakości do ceny. Świetną opcją będzie w pierwszej kolejności przeanalizowanie ofert największych firm na rynku, a następnie postawienie na rozwiązanie ze średniej półki cenowej. Klient będzie miał wtedy całkowitą pewność, że nie przepłaci, a także nie podpisze umowy na niskiej jakości usługę. Warto także zapytać członków swojej rodziny i znajomych, czy korzystają z telewizji internetowej. Można również zadać pytanie na tematycznym forum internetowym.

Redakcja e-slask.pl