Jaki internet mobilny wybrać – na co zwracać uwagę?

Należy mieć świadomość, że obecnie wybór internetu mobilnego jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą bowiem, jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę, by uniknąć bardzo poważnego błędu. Czym dokładnie powinno się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jaki internet mobilny będzie najlepszym rozwiązaniem?

Wartość limitu transferu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wielkość limitu transferu jest to parametr, który osoba zainteresowana może bez żadnego problemu poznać bez skorzystania z oferty określonego operatora. W najprostszym możliwym ujęciu decyduje on o tym, jak długo użytkownik będzie mógł korzystać z danej sieci w miesiącu.

Warto również wiedzieć, że odpowiednia wielkość będzie uzależniona od tego, do czego konkretnie będzie wykorzystywany omawiany internet mobilny. Godny uwagi jest fakt, że 2-3 GB powinny w zupełności wystarczyć w przypadku podstawowej komunikacji. Z kolei osobom regularnie słuchającym muzyki rekomendowane jest zdecydowanie się na limit transferu wynoszący od 4 do 6 GB.

Zupełnie inaczej będzie się przedstawiała sytuacja, gdy osoby zainteresowane internetem mobilnym mają w planach oglądanie filmów przez streaming. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na dane będzie wtedy praktycznie nieograniczone. Użytkownicy, którzy chcą w ten sposób korzystać z internetu mobilnego powinny zadbać o najwyższy możliwy limit danych.

Świetnym rozwiązaniem będzie również upewnienie się czy dany operator będzie pozwalał na zwiększenie limitu transferu w razie potrzeby. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dostawcy internetu bardzo często oferują również dodatkowe usługi, mogą one mieć duży wpływ na obniżenie zużycia danych. Doskonałym przykładem może być nieograniczony dostęp do YouTube lub innego serwisu muzycznego.

internet mobilny

Jaki internet mobilny wybrać?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niektórzy operatorzy mogą oferować swoim klientom internet mobilny bez limitu. Oznacza to, że użytkownicy po przekroczeniu ustalonej w umowie wartości danych (np. 10 GB) nadal będą mogli korzystać z internetu, jednak z obniżoną prędkością. W przypadku, gdy „obniżona prędkość” będzie oznaczała 1 Mb/s to dana osoba może liczyć na to, że internet sprawdzi się do podstawowych zastosowań.

Dodatkowe warunki poszczególnych operatorów

Należy mieć świadomość, że bardzo duża liczba operatorów oferuje swoim klientom dodatkowe usługi i warunki, które mogą zdecydowanie wpłynąć na zużycie danych. Świetnym przykładem może być brak naliczania transferu danych w nocnych godzinach. W przypadku osób korzystających z omawianego internetu mobilnego w specyficzny sposób wspomniana oferta może zdecydowanie podnieść komfort użytkowania.

Rekomendowane jest oczywiście zweryfikowanie przed podpisaniem umowy, co dokładnie się stanie, gdy pakiet danych w ofercie zostanie przekroczony. Internet może bowiem zwolnić lub całkowicie przestać działać. Godny uwagi jest fakt, że nie zawsze najtańszy internet mobilny będzie najlepszym rozwiązaniem.

Dobry zasięg sieci

Należy mieć świadomość, że polscy operatorzy komórkowi obecnie obejmują swoim zasięgiem praktycznie większość kraju. Warto wiedzieć, że na dostępnych w sieci mapkach można sprawdzić teoretyczne pokrycie. Bardzo często zdarza się, że wspomniane dane nie mają pokrycia w rzeczywistości. Ponadto mogą pojawiać się na drodze stosunkowo małe obszary, na których jakość zasięgu będzie zdecydowanie słabsza. Oczywiście aspekt ten będzie miał bardzo istotny wpływ na prędkość internetu. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie samodzielne sprawdzenie zasięgu internetu mobilnego.

Rodzaj umowy Internetu mobilnego

Warto poważnie zastanowić się nad rodzajem umowy. W zdecydowanej większości przypadków dostępne są pakiety dwuletnie lub roczne. Oczywiście mniejsze sieci komórkowe proponują bardzo często klientom niezwykle wygodne bezterminowe oferty. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że klient będzie miał możliwość zrezygnowania z umowy praktycznie w każdym wybranym przez siebie momencie z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Godny uwagi jest fakt, że przeważnie są to oferty z kartą SIM. Należy mieć świadomość, że na rynku dostępne są także oferty, z których można zrezygnować w dowolnym momencie, jednak raty za sprzęt trzeba płacić do końca umowy. Osobom, które wykluczają oferty z urządzeniami, rekomenduje się postawić na umowy bezterminowe. Można również zaobserwować, że z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się internet na kartę. Działa on bowiem, jak klasyczny prepaid głosowy. Jeżeli dana osoba nie doładuje konta, nie będzie miała możliwości korzystania z sieci www. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wysokość zasilenia karty przeważnie będzie warunkowała zarówno ważność, jak i wielkość transferu GB.

Jaki internet mobilny wybrać – cena

Jest to kolejna bardzo istotna kwestia, którą powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy. Należy mieć świadomość, że obecnie na rynku dostępne są atrakcyjne pakiety za około 20-30 złotych. Bardzo często lepszym rozwiązaniem okazuje się dopłacenie, by otrzymać nie tylko większy transfer, ale również lepszy zasięg. Godny uwagi jest fakt, że znaczna większość operatorów do pierwszego rachunku dolicza jednorazową opłatę aktywacyjną.

internet w telefonie

Jak można korzystać z internetu na kartę?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że możliwości korzystania z internetu mobilnego nie będą kończyły się tylko na używaniu go w telefonie. Należy mieć świadomość, że użytkownik będzie miał możliwość udostępnienia transferu danych ze smartfona dla innych sprzętów. Warto wiedzieć, że istnieje również opcja polegająca na dokupieniu dodatkowych urządzeń na kartę SIM. Godny uwagi jest fakt, że operatorzy sieci komórkowych bardzo często pozwalają klientom dobrać przenośny router WiFi przy wybieraniu oferty na omawiany internet mobilny. Oczywiście wspomniany aspekt będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że oprócz większych urządzeń, które są przeznaczone do postawienia ich w domu, na rynku dostępne są także kieszonkowe routery. Użytkownik ma możliwość zabrania ze sobą wspomnianego przedmiotu praktycznie wszędzie. Warto zaznaczyć, że ogromnym atutem wspomnianych urządzeń jest wydajna bateria. Należy również zaznaczyć, że w momencie, gdy zostanie udostępniona transmisja danych z telefonu, może on się rozładować stosunkowo szybko.

Z kolei wspomniany router będzie w stanie bez większego problemu wytrzymać nawet 8 godzin bez ładowania. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że w przypadku internetu na kartę do komputera lub laptopa, na rynku dostępne są modemy LTE. Wystarczy podpiąć je pod wejście USB. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tego rodzaju modem może zdecydowanie przyspieszyć przesyłanie danych.

Jaki internet mobilny wybrać – dodatkowa karta SIM do umowy

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba operatorów proponuje swoim klientom zniżki na dokupienie dodatkowej karty SIM do abonamentu. Osoby, które mają zatem umowę w określonej firmie, powinny sprawdzić dostępne oferty na internet mobilny.

Redakcja e-slask.pl