Jak urządzić taras przy domu?

Choć niewielki taras przy domu jest marzeniem wielu osób, jego aranżacja potrafi wytrącić z równowagi. Jak uczynić to miejsce pięknym i funkcjonalnym? Dzięki kilku sprawdzonym wskazówkom będzie można osiągnąć ten cel bez potrzeby korzystania ze wsparcia profesjonalnego projektanta wnętrz.

Zacznij od mebli

Jeśli taras ma być funkcjonalny i przytulny, nie powinno zabraknąć w nim mebli. Ich wybór w żadnym wypadku nie może być jednak przypadkowy. Kryteriami o szczególnie dużym znaczeniu są zarówno te, które odnoszą się do ich trwałości, jak i te, które wiążą się z odpornością na warunki atmosferyczne. Szukając odpowiednich mebli na taras warto też mieć na uwadze to, że nie wszystkie mogą stać na zewnątrz przez cały rok. Gdy nadchodzi zima, konieczne jest nie tylko ich odpowiednie zabezpieczenie, ale nierzadko również – przeniesienie ich w inne miejsce. Inne meble wybiera się więc, gdy nie jest to przeszkodą, a inne, gdy mamy świadomość tego, że może być to spory problem.

meble tarasowe

Szczególnie trudna wydaje się odpowiedź na pytanie o to, jakie rodzaje mebli powinny znaleźć się na tarasie. Tu wiele zależy od tego, jakie mamy plany związane z tarasem i na ile jest on duży. Meble nie powinny uniemożliwiać poruszania się po nim. Jeśli jednak marzymy o czytaniu książek i jedzeniu śniadań na tarasie, mimo wszystko powinniśmy pomyśleć nie o fotelach i stoliku kawowym, ale o nieco większym stole.

Taras przy domu – na jaki styl postawić?

Jeśli taras przy domu ma się nam podobać, nie może być po prostu przypadkową zbieraniną mebli oraz innych akcesoriów, na które w innych częściach domu nie znalazło się miejsce. Styl tarasu zwykle jest kopią tego, który wprowadziliśmy do salonu, choć możemy pozwolić sobie na nieco bardziej luźne podejście do niego. Zastanawiając się nad tym, jak ma wyglądać taras, warto zresztą brać pod uwagę nie tylko jego wnętrze, ale i to, co znajduje się na zewnątrz domu. Jeśli elewacja jest klasyczna, być może najlepszą opcją będzie postawienie na klasykę, a nie na nowoczesność, choć to właśnie ona panuje we wnętrzu.

taras przy domu urządzanie

Urządzenie tarasu – funkcje przestrzeni

Nawet najciekawsze meble mogą sprawiać wrażenie przypadkowych, jeśli wcześniej nie określimy funkcji tarasu przy domu. Ten najczęściej jest określany jako przestrzeń, która powinna być wygodna i funkcjonalna. Mając to na uwadze warto zastanowić się także nad tym, co będzie znajdować się pod naszymi nogami. Betonowa wylewka jest tania, z pewnością jednak nie podniesie walorów wizualnych tarasu. Także utrzymanie jej w czystości może okazać się problematyczne. Znacznie lepszą opcją wydają się więc panele podłogowe. Ich wybór jest coraz większy, a i ceny kolejnych modeli nie przytłaczają. Oczywiście, określenie paneli jako idealnych na taras nie musi dawać nam gwarancji zadowolenia z nich. Przed zakupem dobrze jest więc upewnić się, że mamy do czynienia z rozwiązaniami rzeczywiście odpornymi nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale i na zmiany temperatury. Panele musza przecież chronić taras także zimą, gdy mróz nie jest wcale rzadkością.

Redakcja e-slask.pl