ETF na surowce – czy to dobra alternatywa inwestycyjna?

Fundusze ETF to obecnie jedna z najlepszych alternatyw inwestycyjnych, w których inwestor może połączyć zabezpieczenie swojego portfela, bez jednoczesnej potrzeby stałej analizy wykresu cenowego.

ETF na surowce – co to jest? 

Fundusze ETF na surowce to relatywnie nowy, nie aż tak bardzo znany sposób na wykorzystanie tego aktywa inwestycyjnego w codziennych inwestycjach. ETF na surowce to instrumenty, których celem jest inwestowanie w surowce, zarówno energetyczne, przemysłowe, szlachetne, ale też w surowce rolne. 

Bezpośrednie inwestycje w surowce stanowią relatywnie skomplikowany rodzaj handlu,  który najczęściej wymaga fizycznego zakupienia danego towaru. ETF to wygodna forma inwestycji w surowce, które nie wymagają od nas realizowania tak wielu formalności. Niewielki budżet i odpowiednia analiza surowcowych funduszy ETF to wszystko, co jest nam potrzebne do rozpoczęcia pochodnych inwestycji w surowce. 

Rodzaje surowców do inwestowania w ETF

W jakie surowce możemy inwestować za pośrednictwem funduszy ETF? Przede wszystkim surowce energetyczne, które w praktyce cały czas są najważniejszym źródłem energii. Ropa naftowa, gaz i węgiel to domena krajów rozwijających się, które stawiają na produkcję. Dlatego też ETF inwestujące w te surowce są niezwykle popularne. 

Surowce rolne od wielu lat wiążą się z dużym popytem. Nic w tym dziwnego – zainteresowanie zaspokajaniem głodu nigdy nie będzie maleć. Dlatego też inwestycja w produkty rolne często może okazać się, w krótkim terminie bardzo intratnym pomysłem. Nie zapominajmy także o surowcach szlachetnych, takich jak złoto czy srebro. Wiele osób wciąż uważa, że złoto stanowi jedno z najpewniejszych dóbr inwestycyjnych, odpornych na kryzysy i zawirowania na innych rynkach. Coraz częściej spotykamy się także z funduszami ETF, które inwestują w kilka surowców jednocześnie. To oczywiście nieco bardziej ryzykowna alternatywa, która jednak może zapewnić nam długoterminowy zysk. 

Czy warto inwestować w ETF na surowce? 

ETF na surowce to idealny sposób na to, by wzbogacić swój portfel inwestycyjny o aktywa, które w krótkim okresie mogą zwiększyć ogólną wartość kapitału. Surowce nie od dzisiaj cechują się relatywnie dużą zmiennością, co oznacza także, że potencjał zysków, przy nieodpowiednich warunkach inwestycyjnych może błyskawicznie zmienić się w stratę. Jednak w przeciwieństwie do samodzielnych inwestycji w surowce, realizacja strategii opartej na funduszach ETF może być doskonałym sposobem do dywersyfikacji inwestycyjnej. Czy warto stawiać na fundusze ETF? Zdecydowanie tak, o ile mamy wiedzę odpowiednią do inwestowania w instrumenty finansowe oferowane przez brokerów.

Artykuł sponsorowany

Redakcja e-slask.pl