Popraw płynność finansową swojej firmy z faktoringiem od PragmaGO

Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoją przedsiębiorcy, jest utrzymanie płynności finansowej niezależnie od sytuacji na rynku. Gdy krajowa gospodarka i branża, w jakiej działasz, jest stabilna, ryzyko powstania zatorów płatniczych i związanej z tym utraty płynności, jest niewielkie. 

Problemy zaczynają się, gdy w gospodarce trudno mówić o stabilności, a informacje dotyczące finansów – czy to państwa, branży czy firm, z którymi współpracujesz – nie napawają optymizmem. Kłopoty z zachowaniem płynności finansowej nie muszą jednak oznaczać końca Twojego biznesu. Z odpowiednimi narzędziami to jedynie niedogodność, którą trzeba przebyć, jak wiele innych w przeszłości i w przyszłości. Jak poprawić płynność finansową z pomocą faktoringu?

Faktoring krok po kroku

Jeżeli nie wiesz jeszcze, czym jest faktoring, spieszymy z wyjaśnieniami. Faktoring polega na sprzedaży faktur wystawianych przez jednego przedsiębiorcę innemu przedsiębiorcy. W jakim celu sprzedaje się faktury i jakie płyną z tego korzyści? 

Faktoring stanowi formę zabezpieczenia – w ramach faktoringu online przedsiębiorca zyskuje dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego. Jeżeli firma posiada limit w wysokości 250 000 PLN, oznacza to, że może sfinansować faktury o łącznej wartości ćwierć miliona złotych. W tym celu przesyła pliki z fakturami do Strefy Klienta, a pieniądze otrzymuje w dwie godziny. Jeżeli więc potrzebujesz środków, a Twoim kontrahentom zostało jeszcze sporo czasu na uregulowanie należności, możesz sprzedać faktury i zyskać dostęp do należnych Twojej firmie środków niemal od razu. 

To właśnie czas realizacji jest jedną z największych zalet faktoringu – w porównaniu z uzyskaniem kredytowania w banku, faktoring zadziała o wiele szybciej. Co więcej, faktoring nie wpływa na Twoją zdolność kredytową – w końcu nie pożyczasz pieniędzy, a dokonujesz cesji wierzytelności, czyli de facto odzyskujesz pieniądze, które i tak Ci się należą. 

Z faktoringu korzystają najczęściej firmy, które regularnie prowadzą interesy ze stałymi kontrahentami, a do tego oferują odroczoną płatność – wystawiają faktury z długimi terminami płatności. Naturalnie to właśnie te przedsiębiorstwa najbardziej korzystają na faktoringu – są bowiem w stanie uzyskać dostęp do środków mimo tego, że w zwykłych warunkach byłyby zmuszone czekać na spłatę zobowiązania przez długi czas.

Jak poprawić płynność finansową firmy?

Faktoring uwalnia dostęp do zamrożonych środków, a więc pozwala Ci dysponować pieniędzmi w dowolny sposób. To szczególnie istotne, gdy zbliżają się terminy płatności Twoich zobowiązań lub firma staje przed koniecznością pokrycia nieprzewidzianych wydatków. Aby poprawić płynność finansową swojej firmy, zacznij od wysłania wniosku o faktoring online lub finansowanie pojedynczej faktury.

Czym różni się faktoring online od finansowania faktur?

Faktoring online:

  • jest przeznaczony do regularnego finansowania,
  • wymaga zawarcia umowy na 12 miesięcy,
  • umożliwia korzystanie z limitu faktoringowego w kwocie od 50 000 do 1 000 000 PLN,
  • pozwala finansować faktury wystawione w PLN, EUR, GBP, USD,
  • charakteryzuje się niższymi kosztami.

Finansowanie pojedynczych faktur:

  • umożliwia finansowanie faktur od czasu do czasu lub jednorazowo,
  • nie wymaga umowy,
  • pozwala na finansowanie faktur od 500 do 100 000 PLN,
  • dostępne w walutach PLN i EUR.

Chcesz sprawdzić, ile może kosztować faktoring dla Twojej firmy? Pomóc w tym może kalkulator faktoringu – proste narzędzie, które umożliwi oszacowanie kosztów. Wystarczy, że wprowadzisz kilka informacji, a w zamian otrzymasz orientacyjny koszt usługi, dzięki której poprawisz płynność finansową swojej firmy.

Redakcja e-slask.pl