Na czym polega odpowietrzanie hamulców?

Układ hamulcowy jest bardzo istotny w każdym aucie. Zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo w czasie jazdy. Z tego powodu bardzo ważne jest odpowietrzanie hamulców. Najlepiej taki proces zlecić specjalistom w tym zakresie. Warto dowiedzieć się, jak powinno wyglądać odpowietrzanie hamulców.

Układ hamulcowy

Układ hamulcowy jest bardzo istotny w kwestii bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów, a ponadto innych uczestników ruchu. Dlatego trzeba o niego odpowiednio zadbać. Aby pracował właściwie, nie może być zapowietrzony. Warto zaznaczyć, że odpowietrzanie układu hamulcowego różni się w zależności od tego, czy w aucie zainstalowany jest układ ABS, który jest od kilku lat bardzo popularny. Należy wiedzieć, że przyczyny nieodpowiedniego działania układu hamulcowego mogą być różne, o czym nie każdy wie. Zawsze trzeba dbać o to, żeby płyn hamulcowy był wymieniany regularnie. Oprócz tego należy sprawdzać, czy stan klocków jest w normie. Do tego nie wolno zapomnieć o kontroli tarcz. W przypadku, kiedy zostanie stwierdzona jakaś usterka w samochodzie, hamulce można odpowietrzyć samemu. Jest to do wykonania w domowym warsztacie, jednakże najlepiej zlecić to specjaliście. Renomowany warsztat samochodowy powinien zadbać o to, żeby odpowietrzanie hamulców przebiegło właściwie.

odpowietrzanie hamulców

Jeżeli jednak celem jest samodzielne odpowietrzanie, trzeba pamiętać, żeby w każdym przypadku zastosować płyn o klasie zgodnej ze wskazaniami producenta, co jest bardzo istotne dla samochodu. Okazuje się, że zmieszanie płynów różnej jakości nierzadko powoduje niewłaściwą pracę układu hamulcowego. Ponadto może nawet powodować uszkodzenie systemu, co może być bardzo kłopotliwe. Wiele osób zastanawia się, jak odpowietrzyć hamulce z ABS. W czasie takiego procesu bardzo istotna jest kolejność przeprowadzenia procedury. Auta, które zostały wyposażone w popularny system ABS kolejność może być nieco inna, niż w przypadku aut z układem hamulcowym bez takiego systemu. W przypadku samochodów z system ABS odpowietrzanie hamulców najlepiej zacząć od pompy hamulcowej, aby kolejno przejść do każdego z kół. Trzeba też wiedzieć, że kolejność odpowietrzanych elementów w układach hamulcowych z systemem ABS jest prosta.

hamulce odpowietrzanie

Jak wygląda odpowietrzanie hamulców?

Każdy powinien wiedzieć, że przy odpowietrzaniu hamulców z ABS trzeba dbać o właściwie wysoki poziom płynu, który znajduje się w zbiorniku. Jest to bardzo istotne, bowiem w innym przypadku można uszkodzić inne podzespoły w samochodzie. Ponadto zbyt duży poziom może doprowadzić do przedostania się powietrza do układu, a następnie do pompy. Niestety jest to dość powszechny problem. W tego typu sytuacji ciężko jest sobie poradzić bez zastosowania właściwego sprzętu. Ponadto próba samodzielnego odpowietrzania hamulców może zakończyć się wymogiem wizyty w warsztacie samochodowym. Warto podkreślić, że przed rozpoczęciem procedury odpowietrzania hamulców zawsze trzeba uruchomić zapłon, o czym niestety nie każdy pamięta. Zalecane jest jednak odpowietrzanie hamulców w renomowanym warsztacie samochodowym.

Redakcja e-slask.pl