Na co zwrócić uwagę przy zakupie maty pod krzesło biurowe?

Funkcjonalne home office powinno zostać wyposażone w ergonomiczne meble, które pozwolą wykonywać pracę biurową komfortowo, a tym samym również wydajnie. Warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu, a także o praktycznym wyposażeniu takiego wnętrza. Wybierając krzesło biurowe nie wolno zapominać o dopełniającym go gadżecie, jakim jest mata ochronna. Dlaczego warto położyć ją pod krzesłem jeszcze zanim zaczniemy z niego korzystać i jak wybrać tę najlepszą? Do czego służy mata pod krzesło biurowe?

Niezależnie od rodzaju krzesła biurowego – na obrotowych kółkach lub tradycyjnych nóżkach – trzeba liczyć się z tym, iż będzie ono pracowało na podłodze bardzo intensywnie. Wielokrotne przesuwanie mebla po podłodze spowoduje stopniowe, lecz sukcesywnie powiększające się uszkodzenia. Deski czy panele pod krzesłem biurowym są z reguły porysowane, poprzecierane, a nawet powgniatane. Problemu nie rozwiąże dywan, bowiem on również ulegnie przetarciu i będzie prezentował się nieestetycznie. Istnieje jednak idealne rozwiązanie – podkładki pod fotel wykonane z wytrzymałego tworzywa, które ochronią zarówno dywan, jak i podłogę. Jak wybrać najlepszy model?

Czym charakteryzuje się dobra podkładka pod krzesło biurowe?

Mata pod krzesło biurowe musi przede wszystkim pokrywać cały obszar narażony na niszczenie. Jeśli więc podczas pracy użytkownik krzesła często „podjeżdża” nim do blatu biurka czy stołu w różnych miejscach, powinien wziąć pod uwagę nie tylko rozstaw nóżek lub kółek mebla, ale także dodatkowy obszar, po którym będą one się poruszać. W taki sposób wyznacza się podstawową wielkość podkładki pod fotel. Aby mata nie suwała się po podłodze lub dywanie, do wyliczonych wymiarów produktu należy dodać także kawałek, który wsunie się pod nogi biurka – to skutecznie unieruchomi podkładkę i zatrzyma ją na właściwym miejscu. 

Bardzo istotna jest także jakość maty pod krzesło biurowe. Materiał powinien być wytrzymały, twardy i odporny na zadrapania. W tej roli najlepiej sprawdza się winyl, który nie tylko niełatwo ulega zarysowaniom, ale jest także odporny na działanie substancji chemicznych oraz blaknięcie. Matę winylową można bez obaw myć z użyciem detergentów, aby utrzymać ją w czystości. Dzięki temu będzie prezentowała się estetycznie w każdym wnętrzu. 

Wygląd podkładki pod krzesło nie jest bez znaczenia, dlatego warto zastanowić się, czy dodatek ma pozostać neutralny dla wystroju, czy nadać mu charakter. Dostępne są zarówno maty przezroczyste, jak i kolorowe. Te pierwsze nie będą rzucały się w oczy, jednak mogą zmniejszyć przytulność wnętrza. Wybierając barwne podkładki we wzory czy nadruki można natomiast wprowadzić do aranżacji odrobinę bardziej osobistego charakteru. W końcu home office to przestrzeń, w której powinna panować dobra atmosfera, a taką tworzą dodatki wybrane według własnego gustu. Jeśli mata ma być elegancka, warto postawić na ciemne kolory. Z kolei we wnętrzu, które wymaga odświeżenia aranżacji, świetnie sprawdzą się podkładki w wyrazistych odcieniach oraz modele wzorzyste.

Redakcja e-slask.pl