Giełda długów – możesz się na niej znaleźć, albo wpisać dłużnika

Z danych dostępnych w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK wynika, że na koniec 2021 roku zaległości firm wyniosły ponad 37 miliardów złotych. W obliczu takich wyzwań coraz więcej przedsiębiorców i wierzycieli szuka pomysłów, aby odzyskać swoje pieniądze. Jednym z narzędzi, które staje się popularne w ostatnich latach, jest giełda długów. W tym artykule dowiemy się wszystkiego, co musisz wiedzieć o giełdzie wierzytelności, jak działa, i kto może z niej skorzystać.

Giełda długów — co to takiego?

Giełda długów to internetowy serwis, który działa na podobnej zasadzie do innych platform internetowych. Pozwala na wystawienie ogłoszenia sprzedaży długu dla potencjalnych kupców i udostępnia informacje o dłużnikach publicznie.

To narzędzie jest szczególnie przydatne dla wierzycieli, którzy chcą pozbyć się problematycznych klientów i przyspieszyć odzyskiwanie należności. Choć bardziej precyzyjnie można by ją nazywać giełdą wierzytelności, w praktyce używa się terminu „giełda długów”.

Jak działa giełda długów?

Mechanizm działania giełdy wierzytelności można opisać w trzech prostych krokach:

  1. Wystawienie długu na sprzedaż — Wierzyciel publikuje dane dłużnika, kwotę zadłużenia i cenę, za jaką chce sprzedać dług.
  2. Sprzedaż długu — Jeśli ktoś jest zainteresowany zakupem wierzytelności, kontaktuje się z wystawcą długu w celu ustalenia szczegółów transakcji.
  3. Przekazanie praw do wierzytelności osobie trzeciej — Kupiec staje się nowym wierzycielem, a wystawca otrzymuje zapłatę i przestaje być właścicielem wierzytelności. Kupiec ma teraz prawo do dochodzenia długu od dłużnika.

Kiedy wszystko przebiega zgodnie z planem, nowy wierzyciel może samodzielnie ściągać dług zgodnie ze swoimi preferencjami, a wystawca pozbywa się problematycznego dłużnika i odzyskuje część zaległości.

Kto korzysta z giełd wierzytelności?

Giełda długów to narzędzie, które przyciąga różne podmioty. Należą do nich m.in.:

  • Wierzyciele — Osoby fizyczne i prawne, w tym przedsiębiorcy, którzy chcą pozbyć się problematycznych dłużników i odzyskać swoje pieniądze. Dla wielu z nich giełda długów stanowi szybszą opcję od tradycyjnej windykacji.
  • Firmy windykacyjne — Firmy te mają duże doświadczenie w egzekwowaniu należności. Mogą wystawiać długi na giełdzie wierzytelności w imieniu swoich klientów.

Dowiedz się więcej o tym, jak działa giełda wierzytelności i sprawdź, czy możesz z niej skorzystać tutaj: giełda długów.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-slask.pl