Czym jest stan deweloperski mieszkania?

Szukając mieszkania pod wynajem lub zakup potencjalny nabywca prędzej czy później spotka się z wyrażeniem ,,stan deweloperski mieszkania”. Obecnie to wybór około 90% Polaków, którzy zachęceni niższą ceną rozważają takie rozwiązanie. Czym on jest i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Czym jest stan deweloperski?

Przeszukując Internet trudno o jednoznaczną definicję frazy ,,stan deweloperski mieszkania”, gdyż po prostu ona nie istnieje. Można jedynie podejmować próbę wyjaśnienia tego zagadnienia. Najprościej ujmując – jest to stan prac, który umożliwia odebranie kluczy przez kupującego. Może on wtedy rozpocząć wykańczanie swojej przestrzeni, jednak nie może się jeszcze do niego bezpośrednio wprowadzić. 

Jak wygląda stan deweloperski mieszkania?

Zakres prac w związku z przygotowaniem mieszkania do oddania klientowi różni się w zależności od konkretnego dewelopera. Każdy z nich w swojej ofercie posiada jednak zawsze zapewnienie betonowej wylewki podłogowej, zamontowanie drzwi zewnętrznych oraz okien, montaż parapetów wewnętrznych oraz zewnętrznych, a także wszelkich instalacji grzewczych, kanalizacyjnych oraz elektrycznych. W przypadku ostatniego punktu klient może także liczyć na zamontowanie gniazdek. Dodatkowo ściany są wyrównywane i tynkowane. Bardzo często zakładane są także grzejniki naścienne, gdy kupujący nie decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Istotną kwestią w przypadku prac związanych z zabudową mieszkalną jest także montaż balustrad na tarasie lub balkonie. Stan deweloperski mieszkania obejmuje zatem wiele czynności, które deweloper musi spełnić, a także mają one ułatwić nabywcy późniejsze wykończenie.

Zalety zakupu mieszkania w stanie deweloperskim

Mieszkanie w stanie deweloperskim zyskuje coraz większą popularność na rynku nieruchomości. Nie dzieje się to przypadkowo. Stan deweloperski mieszkania ma wiele zalet dla potencjalnego kupującego. Przede wszystkim głównym motywem, dla którego klient decyduje się na jego zakup, jest cena. To opcja zdecydowanie tańsza niż kupowanie lokalu wykończonego przez osobę bądź firmę zewnętrzną. Drugim argumentem przeważającym za zakupem mieszkania w stanie deweloperskim jest możliwość swobodnej ingerencji w układ lokum przy pomocy dodawania ścianek działowych. Potrafią one zmienić oblicze każdej przestrzeni. Kolejną zaletą może być dowolne modyfikowanie pokoi. Nie każdy klient chce oddawać swoje cztery kąty w ręce architekta. Coraz częściej nabywcy sami projektują swoje przestrzenie według własnej inwencji twórczej. Dzięki temu przy odrobinie fantazji i kreatywności stan deweloperski mieszkania może przerodzić się w komfortową przestrzeń do zamieszkania.

Redakcja e-slask.pl