Zabezpieczenie podwozia – na czym polega?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że praktycznie każdy samochód posiada fabryczne zabezpieczenie antykorozyjne. Kierowca nie powinien jednak traktować go, jako jedyną ochronę, która pozwoli uniknąć uszkodzenia podwozia. Należy mieć świadomość, że wspomniane fabryczne zabezpieczenie nie będzie w stanie całkowicie wyeliminować ewentualnego ryzyka korozji. Powinien być to sygnał dla kierowcy, żeby poddawał samochód regularnej konserwacji, a także właściwie o nie dbał. Rekomendowane jest w tym celu stosować specjalne powłoki antykorozyjne. Nie wszyscy wiedzą, że można je wykonać samodzielnie. Nie trzeba korzystać z profesjonalnej usługi. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że w drugim przypadku koszty będą znacznie większe. Jak powinno wyglądać zabezpieczenie podwozia?

Co warto wiedzieć o podwoziu samochodu?

Należy mieć świadomość, że podwozie pojazdu jest bardzo narażone na destrukcyjne oddziaływanie różnych czynników zewnętrznych. Warto wiedzieć, że nie tylko przyspieszają one proces związany z korozją, ale również mają bardzo duży wpływ na komfort jazdy i żywotność określonych elementów podwozia. Latem będą to piasek oraz drobne kamienie, z kolei zimą woda z solą drogową. Warto wiedzieć, że wspomniane warunki mogą przyczynić się do prawdziwego spustoszenia w podwoziu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo duża liczba kierowców niewystarczająco dba o wspomniane elementy pojazdu. Jak wiadomo na pierwszy rzut oka ich nie widać. Właściciele samochodów zajmują się problemem dopiero wtedy, gdzie pojazd przestaje prawidłowo pracować. Godny uwagi jest fakt, że w znacznej większości przypadków przyczyną jest korozja.

podwozie zabezpieczenie

Czy koniecznie jest profesjonalne zabezpieczenie antykorozyjne podwozia?

Osoby, które podejmą decyzję o zakupie nowego samochodu muszą wiedzieć, że nie są zwolnione z systematycznej pielęgnacji poszczególnych podzespołów. Świetnym rozwiązaniem będzie zadbanie o jego podwozie od samego początku. W ten prosty sposób po latach eksploatacji sten auta będzie zdecydowanie lepszy, niż gdyby właściciel samochodu zrezygnował z wspomnianego wydatku. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zabezpieczenie antykorozyjne może bez większego problemu wykonać w profesjonalnym warsztacie.

Należy zaznaczyć, że koszt nie powinien być większy niż kilkaset złotych. Godny uwagi jest fakt, że nie tylko podłoga, ale również zamknięte profile są pokryte odpowiednimi powłokami antykorozyjnymi. Godny uwagi jest fakt, że w w niektórych warsztatach samochodowych demontowane są fragmenty tapicerki czy zewnętrzne części, by specjalny środek mógł dotrzeć do stalowych elementów, z których jest zbudowany korpus auta. Warto wiedzieć, że profesjonalne zabezpieczenie antykorozyjne jest świetnym rozwiązaniem na ochronę nowego pojazdu, który nie miał jeszcze styczności z korozją. Należy zaznaczyć, że jest to pewnego rodzaju baza pod pielęgnację oraz konserwacja podwozia.

Zabezpieczenie podwozia przed korozją

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że podwozie samochodu można bez większego problemu konserwować samodzielnie. O wspomnianym fakcie powinni przede wszystkim pamiętać właściciele pojazdów z drugiej ręki. Osoby, które są w posiadaniu starszych aut nie mogą pod żadnym pozorem pozwolić, by korozja zaatakowała podwozie. Godny uwagi jest fakt, że cały proces konserwacji może zostać podzielony na kilka etapów.

Należy pamiętać, aby przed nałożeniem zabezpieczenia bardzo dokładnie umyć nie tylko podwozie, ale również silnik i pozostałe podzespoły. Warto wiedzieć, że na jego powierzchni pojawią się smary i oleje na skutek eksploatacji. Użytkownikowi będzie bardzo trudno pozbyć się ich zwykłym środkiem czyszczącym.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w preparat o ukierunkowanym działaniu. Rekomendowany jest zakup specjalnego produktu przeznaczonego do mycia podzespołów samochodowych i silnika. Nie będzie miał większych problemów z uporczywymi zabrudzeniami, olejami czy smarem. Wystarczy nanieść preparat na czyszczoną powierzchnię, następnie odczekać kilkanaście minut i spłukać.

W przypadku, gdy omawiane podwozie już zostało zaatakowane przez korozję trzeba w pierwszej kolejności usunąć jej ślady. Dopiero później można nałożyć powłokę. Należy pamiętać, aby zetrzeć ognisko korozji do czystej blachy. Świetną opcją będzie wykorzystanie do tego celu szlifierki lub drucianej szczotki.

Pomocne mogą być także podkład epoksydowy czy odrdzewiacz chemiczny. Godny uwagi jest fakt, że jeżeli użytkownik nie pozbędzie się korozji i pokryje te miejsca produktem zabezpieczającym, będzie się ona rozwijała. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się środek do konserwacji podwozia na rdze.

Co warto wiedzieć o preparatach antykorozyjnych?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów renomowanych producentów przeznaczonych do zabezpieczenia podwozia przed korozją. Należy wśród nich wymienić preparaty na bazie wosków, które zasychają, a następnie tworzą w profilach ochronne powłoki antykorozyjne. Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków są one stosowane przez profesjonalistów.

Osobom, które samodzielnie zajmują się konserwacją i czyszczeniem podwozia rekomenduje się postawienie na produkt, który można będzie aplikować przy użyciu pistoletu. Godny uwagi jest fakt, że zabezpieczenie antykorozyjne powinno pokryć zarówno podłogę, jak i belki, progi czy wahacze. Nie zaleca się nakładanie go tylko na wydech, gdyż stosunkowo szybko się nagrzewa. Oznacza to, że powłoka nie będzie w stanie utrzymać się zbyt długo na jego powierzchni.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego w warunkach domowych będzie wymagało nie tylko dokładnego oczyszczenia, ale również wysuszenia podwozia. Nie można oczywiście usunąć ognisk korozji. Powłoka ochronna powinno się nałożyć dopiero na czystą powierzchnię. Warto zadbać w tej kwestii zarówno o nowe auto, jak i pojazd z drugiej ręki.

samochód podwozie

Zabezpieczenie podwozia – produkty do konserwacji

Nie rekomenduje się przed podjęciem decyzji sugerowanie się tylko ceną. Znacznie lepszym parametrem będzie stosunek jakości do ceny. Bardzo często wystarczy dołożyć kilkanaście złotych, by cieszyć się z zakupu znacznie lepszego produktu. Świetnym rozwiązaniem będzie bardzo dokładne przeanalizowanie wszystkich środków antykorozyjnych renomowanych producentów dostępnych na rynku, a następnie postawienie na produkt ze średniej półki cenowej. Dzięki temu klient będzie miał całkowitą pewność, że nie przepłacił, a także nie zaopatrzył się w produkt niskiej jakości.

Warto kupować preparaty znanych i sprawdzonych producentów. Dysponują oni bowiem zaawansowanym zapleczem technicznym. Wszystkie produkty posiadają zatem potrzebne certyfikaty, a także spełniają istotne normy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że renomowane firmy regularnie wprowadzają na rynek nowe środki antykorozyjne. Doskonale znają potrzeby zarówno stałych, jak i potencjalnych klientów. Oznacza to, że są w stanie bez żadnego problemu spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Ponadto znane przedsiębiorstwa zatrudniają wykwalifikowanych pracowników. Mogą oni pomóc klientowi w podjęciu decyzji o zakupie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrywanie się w sklepach internetowych, niż stacjonarnych. Nie wszyscy wiedzą, że w sklepach online możne kupić identyczne produkty nawet kilkanaście procent taniej. Właściciele m.in. nie muszą bowiem płacić za wynajem lokalu znajdującego się w centrum dużego miasta.

Redakcja e-slask.pl