Trądzik przed okresem – jak z nim walczyć?

Trądzik przed okresem jest problemem wielu kobiet. Powoduje liczne kompleksy, dyskomfort i ma wpływ na samopoczucie. Zmiany trądzikowe mogą wystąpić u kobiet w każdym wieku, nie tylko u nastolatek, które mają problemy z przetłuszczaniem się cery. Jakie są przyczyny tego stanu? Co powoduje, że przed okresem stan skóry ulega znacznemu pogorszeniu? Jak można pozbyć się trądziku hormonalnego?

Co powoduje trądzik przed okresem?

Trądzik przed miesiączką to problem, z którym zetknęło się bardzo wiele pań, zarówno nastolatek, jak i kobiet w wieku dojrzałym. Główną przyczyną tej dolegliwości są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety. W trakcie cyklu menstruacyjnego dochodzi do wahań poziomu hormonów, które są przyczyną problemów z nastrojem, pogorszenia samopoczucia, mają również wpływ na stan skóry. Za zmiany trądzikowe odpowiada przede wszystkim progesteron, czyli hormon potrzebny do przygotowania ciała do zapłodnienia. Progesteron przyczynia się do wzmożonej produkcji sebum, a to z kolei zwiększa skłonność skóry do przetłuszczania się i zatykania ujścia gruczołów łojowych. Wskutek tego pojawia się trądzik hormonalny, który spędza sen z oczu wielu paniom.

Jak zredukować zmiany trądzikowe przed okresem?

Cykl miesiączkowy jest nieodłącznym elementem życia kobiety, dlatego nie nie wszystkie przykre dolegliwości da się całkowicie wyeliminować. Kobiety, u których zmiany na skórze są nasilone i występują przez cały miesiąc, niezależnie od dnia cyklu, powinny skonsultować się z dermatologiem, który przeprowadzi diagnostykę i zleci leki na trądzik. Panie, u których problem zmian trądzikowych występuje tylko przez kilka dni w miesiącu, mogą stosować łagodne preparaty o działaniu miejscowym, które zmniejszą widoczność wyprysków czy pryszczy. Dobrym rozwiązaniem są kremy, mleczka czy toniki o działaniu przeciwbakteryjnym, które dobrze oczyszczają skórę i zmniejszają stan zapalny. Można również zastosować maści stosowane miejscowo, dzięki którym zmiany trądzikowe szybciej znikną. W codziennej pielęgnacji warto stosować łagodne żele, a także peeling, który usunie martwy naskórek i pomoże walczyć z nadmierną produkcją sebum. Warto pamiętać, aby preparaty stosowane do cery trądzikowej były naturalne, nie zawierały sztucznych dodatków, które mogą nasilać problem.

Na wygląd skóry przed okresem mają wpływ głównie wahania hormonalne, ale duże znacznie ma również tryb życia. Warto dbać o skórę od wewnątrz, pić odpowiednią ilość wody, stosować dobrze zbilansowaną dietę. Za powstawanie niedoskonałości odpowiada również palenie papierosów, dlatego należy zrezygnować z używek. Kompleksowe działania pomogą zmniejszyć wydzielanie sebum i poprawią wygląd naszej twarzy.

 Źródło: https://e-recepta.net/blog/tradzik-przed-okresem-jak-zapobiegac-pryszczom-przed-miesiaczka/

Redakcja e-slask.pl