Praca przez internet – wszystko, co chcesz o niej wiedzieć

Dzisiaj ciężko wyobrazić sobie życie bez internetu. Dostęp do sieci niewątpliwie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Drogą wirtualną zarezerwujemy wakacje, zrobimy zakupy, a nawet wykupimy polisę ubezpieczeniową. Wielu ludzi dostrzega jeszcze jedną zaletę korzystania z sieci. Powszechnie dostępna praca w internecie to świetny sposób na dorobienie pieniędzy bez konieczności wychodzenia z domu. Co trzeba o niej wiedzieć?

Praca przez internet – przykłady

Aby co miesiąc zwiększać swoje saldo na koncie bankowym, wcale nie trzeba wychodzić do pracy na 8 godzin. Wiele osób decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczych przed komputerem lub pracę u takiego przedsiębiorcy. Przykładów tego, jak zarabiać w internecie, jest naprawdę mnóstwo.

Taką pracę można podzielić na stałą i dorywczą. Ta pierwsza wiąże się z codziennym wykonywaniem swoich obowiązków przez kilka godzin, co zapewnia pracownikowi jednolity, comiesięczny dochód. Dorywcza praca online to zaś taka, której celem jest podreperowanie domowego budżetu. Wykonywana jest „po godzinach”, a pracownik z reguły sam ustala sobie czas pracy.

Jednym ze sposobów na pozyskiwanie pieniędzy za pośrednictwem internetu i komputera, jest sporządzanie transkrypcji nagrań. Na czym to polega? Zleceniodawca udostępnia podwładnemu nagranie audio, które w wyznaczonym czasie należy przekształcić w dokument tekstowy. Stawka określana jest na podstawie ilości znaków ze spacjami. Pracodawca powinien stworzyć zleceniobiorcy korzystne warunki pracy. W tym celu niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie oraz wcześniej przygotowana formatka, w której robiona będzie transkrypcja. Nie obędzie się również bez dobrych jakościowo słuchawek z redukcją hałasu z zewnątrz. Pracownik wykonujący zadanie powinien mieć dobry słuch i umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze. Zasada jest tu prosta. Im sprawniej skończy transkrypcję, tym szybciej będzie mógł przejść do kolejnego zlecenia, co oczywiście przełoży się na wyższą wypłatę.

praca w internecie

Praca z tekstem

Kolejnym przykładem pracy przez internet jest copywriting. To coś przede wszystkim dla tych, którzy mają szeroką wiedzę ogólną, tzw. lekkie pióro, a pisanie sprawia im przyjemność. Tu także liczy się szybkość myślenia, solidność i sprawne operowanie klawiaturą. Im więcej artykułów copywriter stworzy jednego dnia, tym więcej pieniędzy zarobi. Pracę podjąć można na różnego rodzaju platformach copywriterskich. W ten sposób wzrasta szansa młodych pisarzy na pozyskanie zleceń prywatnych, które są lepiej opłacalne.

Jedną z najczęściej wymienianych prac zdalnych jest korekta i tłumaczenie tekstów. To idealne rozwiązanie dla osób po studiach lingwistycznych lub polonistycznych. Ktoś, kto biegle posługuje się językiem obcym, bez trudu nawiąże współpracę z jakąś korporacją lub wydawnictwem. Rozpocząć można od tłumaczeń prostych dokumentów w języku angielskim lub niemieckim, po zdobyciu zaś pewnego doświadczenia przejść o krok dalej i podejmować się tłumaczeń specjalistycznych np. w języku norweskim. Te drugie oznaczają stawki sięgające nawet do 150 zł za stronę.

Zanim artykuł lub książka ostatecznie zostaną wydane, przechodzą przez wiele etapów modyfikacji. Jednym z nich jest korekta, czyli szybkie „wyłapywanie” w tekście błędów językowych. Absolwenci kierunków polonistycznych z powodzeniem mogą spróbować swoich sił w redakcjach i wydawnictwach, na początku pracując wyłącznie zdalnie.

Praca przez internet – dla kogo?

Choć praca przez internet wydaje się prawdziwym błogosławieństwem – w końcu nie trzeba opuszczać swoich czterech kątów, a komputer można wozić ze sobą wszędzie – nie jest ona dla każdego. Badania z 2021 roku wykazały, że tylko nieco ponad 51% Polaków lubi ten rodzaj pracy. Pozostała część uważa, że nie wpływa ona dobrze na zdrowie psychiczne. To właśnie dlatego ludzie, którzy wybrali ten rodzaj zarobkowania, najczęściej są introwertykami. Ci zaś, dla których w pracy zawodowej ważny jest kontakt z drugim człowiekiem, nie wyobrażają sobie spędzania 8 godzin dziennie przed ekranem laptopa. Ewentualnie mogą w ten sposób tylko dorabiać.

Zdalna praca dobrze sprawdza się na etapie studiów, zwłaszcza dziennych, gdy student bez pomocy rodziny musi zdobyć pieniądze na własne utrzymanie. Praca online umożliwia mu dopasowanie grafiku do planu zajęć, zdobycie cennego doświadczenia i nawiązanie pierwszych kontaktów biznesowych.

Duża część Polaków narzeka na wysokość emerytury. Jeśli senior jest zdrowy, biegły w obsłudze komputera i ma dostęp do stałego łącza, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjął pracę w internecie, zyskując kolejne źródło dochodu.

Czy da się dużo zarobić, pracując wirtualnie?

Każdy, kto podejmuje pracę online, zastanawia się: „Jak zarabiać w internecie, aby pensja sięgała przynajmniej minimalnej krajowej?” Odpowiedź jest bardzo prosta. Wysokość zarobków zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Dla wprawionego copywritera pisanie artykułów pod względem finansowym porównywane jest do tłumaczenia tekstów. To samo tyczy się transkrypcji nagrań. Bardziej dorywcze zajęcia, wśród których wymienia się na przykład wypełnianie ankiet online to zarobki rzędu zaledwie 1-2 tys. rocznie.

praca internet

Praca przez internet – zalety

Wirtualne zarobkowanie ma wiele zalet. Pracujący może pracować praktycznie wszędzie (o ile ma dostęp do sieci) – w domu, na działce, na plaży, w kawiarni. Jeśli zatem znudziło mu się siedzenie w czterech ścianach, może wziąć laptopa pod pachę i usiąść w przytulnej kawiarni. Przy okazji napije się pysznej kawy. Aby nie być uzależnionym od lokalnej sieci WIFI, wystarczy zaopatrzyć się w prosty modem. Bardzo często oferowane są one przez operatorów sieci komórkowych.

Zarabianie pieniędzy przed komputerem pozwala na zaoszczędzenie czasu na dojazd do miejsca pracy. Poranki, a następnie popołudniowe godziny szczytu wiążą się z gigantycznymi korkami. Nieraz powrót do domu wydłuża się nawet o kilkadziesiąt minut. Praca w zaciszu własnego domu nie tylko chroni przed ściskiem w komunikacji miejskiej, ale eliminuje też wydatki związane z zakupem biletów na transport publiczny lub benzyny. Przykładowo w samej stolicy 3-miesięczny bilet normalny obowiązujący w 1 strefie to koszt rzędu 280 złotych. Warto tu również dodać, że cena paliwa wciąż idzie w górę.

Większość osób, które zarabiają kanałami online, przyznaje, że za wielki przywilej uznają oni samodzielne ustalanie czasu pracy. Nie ma tu etatowych godzin 8-16, do których przywykły już osoby pracujące stacjonarnie. Czas pracy przez internet jest bardziej elastyczny, można go więc dopasować do własnych potrzeb. Jeśli pracownik jednego dnia chce pospać dłużej, robi to. Gdy musi uczestniczyć w ważnym wydarzeniu rodzinnym, nikt się nie sprzeciwia. Każdy z nas wie, że w standardowej pracy jest to znacznie utrudnione, a wzięcie dni wolnych wymaga wystąpienia do szefa z prośbą o urlop. Ludzi pracujących zdalnie śmiało nazwać można wolnymi strzelcami. Są panami własnego czasu, mimo to sumiennie nim zarządzają tak, aby nie wpłynęło to negatywnie na wysokość ich miesięcznej pensji.

Redakcja e-slask.pl