Podstawowe kroki organizacji przyjęcia weselnego i urodzinowego

Wiele osób zastanawia się, jak rozpocząć organizację przyjęcia weselnego lub urodzinowego. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z podstawowymi krokami.

Budżet

Pierwszym etapem organizacji każdego przyjęcia powinno być ustalenie budżetu, który można przeznaczyć na ten cel. Wysokość budżetu zależna jest przede wszystkim od specyfiki imprezy oraz planowanej ilości gości. Najdroższymi imprezami są przyjęcia weselne, ponieważ trwają one dłużej niż przyjęcia urodzinowe i zazwyczaj jest na nich więcej gości.

Lista gości

Budżet organizowanego przyjęcia w dużej mierze zależny jest od liczby gości, dlatego na początku planowania uroczystości warto ją stworzyć. Na liście gości powinny znaleźć się najbliższe osoby z rodziny oraz znajomi i przyjaciele. Zazwyczaj na wesela zaprasza się więcej osób niż na takie wydarzenia jak 18 urodziny oraz kinderparty, dlatego warto wziąć pod uwagę ten aspekt podczas organizacji. Stworzenie listy gości jest dość indywidualną kwestią, dlatego warto ją dokładnie przemyśleć.

Termin

Wśród najważniejszych aspektów planowania przyjęć oraz uroczystości można wskazać także ustalenie ich terminu. Uroczystości organizowane dla większej liczby osób powinny być zaplanowane ze sporym wyprzedzeniem, ponieważ każdy uczestnik powinien mieć odpowiednią ilość czasu na zorganizowanie sobie wolnego w tym dniu. Wesela bardzo często planuje się już rok, a nawet dwa lata przed wyznaczonym terminem. W przypadku organizacji urodzin nie ma takiej konieczności i mogą być one planowane jedynie z niewielkim wyprzedzeniem, na przykład dwóch lub trzech tygodni.

Miejsce

Kolejną ważną kwestią podczas organizacji uroczystości jest oczywiście również jej miejsce. Organizacja wesel najczęściej jest realizowana w większych lokalach, takich jak hotele lub restauracje, ponieważ w weselach bierze udział większa ilość osób niż w urodzinach. Urodziny bardzo często są organizowane w mniejszych lokalach, a nawet w domu. Jeśli planuje się wydarzenie w lokalu to warto go odpowiednio wcześniej zarezerwować.

Atrakcje

Podczas organizacji przyjęcia weselnego lub urodzinowego warto zaplanować pewne atrakcje, aby zainteresować uczestników imprezy. Atrakcje najlepiej sprawdzają się w przypadku przyjęć dla dzieci, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby animacje pojawiły się także na wydarzeniach, w których większość biorących udział to dorośli. Wystarczy jedynie zadbać o to, aby atrakcje były dobrze dopasowane do profili ich odbiorców, na przykład ich wieku oraz preferencji.

Dekoracje

Na organizowanym przyjęciu nie może oczywiście zabraknąć także odpowiednio dopasowanych dekoracji. W obecnych czasach dekoracje najczęściej dobiera się w zależności od wybranego motywu przewodniego imprezy. W przypadku wesel może to być między innymi styl klasyczny lub glamour. Natomiast na przyjęciach urodzinowych dla dzieci motyw przewodni najczęściej odnosi się do ulubionych postaci z bajek. Wśród polecanych dekoracji można wymienić na przykład balony, a także ozdobne girlandy oraz inne elementy, które doskonale się prezentują i rzucają się w oczy.

Jedzenie

Wśród obowiązkowych elementów organizacji przyjęcia można wskazać także konieczność przygotowania jedzenia. Wybór jedzenia w dużej mierze zależny jest od specyfiki imprezy, ponieważ na przyjęciach weselnych podaje się zazwyczaj więcej jedzenia niż na zwykłych urodzinach. Na urodzinach najczęściej podawane jest jedzenie w formie przystawek, z których każdy może korzystać w dowolnym momencie przyjęcia. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozostawia gościom dość sporą możliwość swobody.

Tort

Podczas organizacji przyjęcia, niezależnie od jego specyfiki, nie można zapomnieć oczywiście o zamówieniu tortu. Tort jest główną atrakcją zarówno przyjęć weselnych, jak i urodzinowych. Podczas wyboru tortu powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na jego smak, ale także wygląd, ponieważ jest to produkt, który zwraca na siebie uwagę otoczenia. Wielkość wybranego tortu zależy od liczby gości obecnych na przyjęciu, dlatego warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę.

Redakcja e-slask.pl