Nadciśnienie objawy – czy jest niebezpieczne dla zdrowia?

Nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem krwi, które znacznie odbiega od normy. Na całym świecie dużym problemem jest wysokie ciśnienie objawy w początkowym stadium choroby są praktycznie niezauważalne, dlatego bardzo ciężko jest się samemu zdiagnozować. Nadciśnienie objawy i leczenie.

Nadciśnienie objawy – jak rozpoznać nadciśnienie?

Dlatego warto regularnie odwiedzać lekarza rodzinnego, który będzie mógł systematycznie badać organizm pacjenta. Dla chorych bardzo ważne jest jakie ciśnienie jest niebezpieczne, ponieważ od tego zależy ich życie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że obecnie dostępnych jest wiele leków, które pomagają zmniejszyć ciśnienie. Większość jest oczywiście na receptę, ale zdobyć ją od lekarza nie jest żadnym problemem. Idealne ciśnienie krwi jest równe 120/80 mm Hg, natomiast o podwyższonym ciśnieniu można mówić, gdy ciśnieniomierz wskazuje ponad 140 mm Hg. Należy pamiętać, że jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych jest nadciśnienie objawy mogą być praktycznie niezauważalne na wczesnym etapie. Niestety jest to również najczęstsza przyczyna przedwczesnej śmierci.

Ma ona bezpośredni związek z chorobami układu krążenia, takimi jak udar mózgu, niewydolność serca, zawał serca oraz niewydolność nerek. Warto dodać, że świadomość na temat tych chorób w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła. Jednak niepokojące jest to, że coraz więcej ludzi młodych choruje na nadciśnienie tętnicze. Jest to po części spowodowane siedzącym i mało aktywnym trybem życia. Niezależnie od tego jaka jest przyczyna, może się okazać, że nawet przez wiele lat nie pojawią się żadne objawy. Do najczęstszych objawów można zaliczyć zawroty głowy, zaburzenia snu, krwawienie z nosa, ból głowy oraz ciągłe zmęczenie.

ciśnienie objawy

Nadciśnienie objawy

Osoby chore często mają problem, żeby podnieść się z łóżka, dlatego terapia farmakologiczna jest niezwykle istotna. Ważne, żeby udać się do wykwalifikowanego lekarza, który postawi trafną diagnozę, a następnie od razu rozpocznie leczenie. Czasami jednak objawy mogą się na siebie nakładać i wtedy jest już za późno, żeby zniwelować straty poniesione przez organizm. U większości chorych występuje pierwotne nadciśnienie tętnicze, a to oznacza, że jednoznaczne ustalenie przyczyny jest niemożliwe, nawet dla ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Jeżeli można ustalić przyczynę nadciśnienia i jest nią choroba, to mówi się wtedy o wtórnym nadciśnieniu tętniczym. Oprócz tego wymienia się jeszcze nadciśnienie tętnicze oporne oraz nadciśnienie tętnicze złośliwe. Szczególnie niebezpieczne jest nadciśnienie złośliwe, ponieważ bardzo szybko może doprowadzić do niewydolności i obumarcia pewnych narządów. Taki stan jest określany już jako bezpośrednie zagrożenie życia. Pomiar ciśnienia tętniczego wykonany w gabinecie lekarskim jest podstawą rozpoznania nadciśnienia tętniczego.

Badanie ciśnienia tętniczego

Należy jednak pamiętać, że musi być wykonany w odpowiednich warunkach sanitarnych. Warto również dodać, że ciśnienie każdy z nas może samodzielnie zmierzyć w domu. W aptece są do kupienia domowe ciśnieniomierze o małych gabarytach, które umożliwiają szybki pomiar ciśnienia. Należy mieć na uwadze, że nadciśnienia tętniczego nie da się w żaden sposób wyleczyć, więc trzeba z tym żyć do końca życia przyjmując leki, które mogą jedynie ustabilizować tę chorobę. W momencie, gdy zostanie postawiona diagnoza, pacjent powinien zostać poddany szczegółowym testom laboratoryjnym oraz badaniom diagnostycznym. Kardiolog oraz hipertensjolog to specjaliści, którzy osobiście zajmują się pacjentami chorymi na nadciśnienie.

Pełne badanie przedmiotowe powinno być wykonane u każdego pacjenta, a szczególną uwagę trzeba zwrócić na powikłania narządowe. Na uwagę zasługuje fakt, że u wielu chorych wystarczająca będzie zmiana trybu życia. Większość pacjentów jest jednak zmuszona zażywać leki, które umożliwiają przywrócenie wartości ciśnienia tętniczego do normy. Czasami warto na początku spróbować zmienić styl życia. Jeśli nadciśnienie dalej się będzie utrzymywać to oznacza, że trzeba będzie wcielić kolejne kroki.

objawy nadciśnienia

Leki na nadciśnienie

Przyjmowanie tabletek nie jest korzystne dla zdrowia, ale pozwala utrzymać taką osobę jak najdłużej przy życiu. Leki przeciwnadciśnieniowe można podzielić na kilka typów, w zależności od tego gdzie dokładnie działają w organiźmie ludzkim. Największą popularnością cieszą się leki moczopędne oraz beta-blokery. W ostatnich latach duże zainteresowanie zrodziło się wokół leków blokujących kanały wapniowe, czyli tak zwanych antagonistów wapnia. Należy pamiętać, że ostateczna decyzja i wybór leku, należy do lekarza, który na środkach farmaceutycznych zna się najlepiej. Stosowanie leków na własną rękę jest niebezpieczne i może nawet prowadzić do śmierci lub niebezpiecznych skutków ubocznych. Na uwagę zasługuje fakt, że odstawienie leków może spowodować nawrót choroby. Z reguły po 12 miesiącach większość ludzi i tak z powrotem wraca do tabletek, ponieważ objawy nadciśnienia nie pozwalają normalnie funkcjonować. Niezwykle ważna jest także dieta, gdyż osoby chore powinny unikać niektórych pokarmów. Przede wszystkim trzeba ograniczyć białe pieczywo, ryż oraz makaron z mąki białej.

Redakcja e-slask.pl