Jak sprzedać samochód?

Należy mieć świadomość, że sprzedaz samochodu nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy bowiem wiedzieć, co dokładnie trzeba zrobić w określonej kolejności. Jak sprzedać samochód?

Ubezpieczenie OC

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, jednak według statystyk około 0,5% pojazdów w kraju nie ma wspomnianej polisy. Nie wszyscy wiedzą, że osoby sprzedające pojazd mają obowiązek przekazać kupującemu ubezpieczenie OC. Zadaniem nowego właściciela jest zadbanie o to, by samochód był ubezpieczony w dniu, w którym stanie się on jego posiadaczem.

Należy mieć świadomość, że informacja o tym, że określone auto nie ma zawartej umowy ubezpieczenia może bardzo odstraszyć od zakupu. Ponadto w przypadku, gdyby dana osoba doprowadziła do kolizji samochodem bez ubezpieczenia, będzie zmuszona do pokrycia kosztów jej likwidacji z własnej kieszeni. W najprostszym możliwym ujęciu kierowca zostanie obciążony odszkodowaniem, które będzie wypłacone poszkodowanym.

Przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów

Właścicielowi samochodu rekomenduje się przed wystawieniem ogłoszenia sprzedaży dokładnie sprawdzenie, czy na pewno nie brakuje mu żadnego dokumentu. Jeżeli do samochodu została wydana karta pojazdu, warto upewnić się czy jest się w jej posiadaniu. Będzie ona bowiem bardzo potrzebna do rejestracji pojazdu przez osobę kupującą. W przypadku jej zgubienia, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek o wydanie wtórnika.

Sprzedający powinien także sprawdzić czy jest w posiadaniu książki serwisowej i instrukcji obsługi auta. W przypadku przeprowadzenia kosztownych napraw lub inwestycji, warto mieć je udokumentowane. Godny uwagi jest fakt, że obecnie po badaniu technicznym samochodu otrzymuje się zaświadczenia, na którym jest odnotowany aktualny przebieg pojazdu.

Oczywiście kupujący ma możliwość sprawdzenia wspomnianej informacji korzystając z z usługi historiapojazdu.gov.pl. Ogromnym plusem będzie poinformowanie potencjalnego kupca o stanie licznika, a także poświadczenie tych danych odpowiednim zaświadczeniem ze stacji kontroli pojazdów. Jak wiadomo w Polsce za cofanie licznika grozi odpowiedzialność karna. Samochód powinien także posiadać aktualny przegląd techniczny. Godny uwagi jest fakt, że teoretycznie można dokonać sprzedaży auta bez ważnego przeglądu. Zainteresowany może jednak nie chcieć odbyć jazdy testowej takim pojazdem.

sprzedaż samochodu

Jak sprzedać samochód – przygotowanie samochodu

Jak sprzedać auto? Należy przed wystawieniem ogłoszenia bardzo dokładnie sprawdzić stan pojazdu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niektórzy klienci będą zainteresowani samochodami wymagającymi napraw, a inni w najlepszym możliwym stanie. Warto postarać się, by samochód był jak najlepiej utrzymany. Nie rekomenduje się mycia silnika. Znacznie lepszą opcją będzie delikatne przetarcie. Osoba zainteresowana zakupem nie powinna się ubrudzić. Godny uwagi jest fakt, że w przypadku, gdy silnik będzie idealnie czysty, potencjalny nabywca może pomyśleć, że sprzedający chce przed nim ukryć np. zacieki.

Nie ma obowiązku przeprowadzenia generalnego remontu samochodu. Inwestycja tego rodzaju może być bowiem zupełnie nieopłacalna. Warto wyeliminować usterki, które mogą oddziaływać na bezpieczeństwo jazdy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że osoba zainteresowana, która dostrzeże wyciek oleju ze skrzyni biegów, może podjąć decyzję o rezygnacji z zakupu. Jak wiadomo niektóre części pojazdu po pewnym czasie się zużywają. Należy także zadbać, by amortyzatory, klocki hamulcowe i łączniki stabilizatora nie dawały żadnych oznak, że wymagają gruntownej wymiany. Warto wiedzieć, że bardzo duża liczba kupujących jeszcze przed podjęciem ostatecznej dokładnie sprawdza samochód na stacji kontroli pojazdów.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Nie powinno się czyścić, ani wymieniać elementów, które będą świadczyły o naturalnej eksploatacji pojazdu. Jak zostało już wspomniane wcześniej nie rekomenduje się polerowania silnika. Ponadto zarówno kierownica, jak i pedały czy gałka od skrzyni biegów nie powinny wyglądać perfekcyjnie w sytuacji, gdy samochód ma 200 tysięcy kilometrów przebiegu. Dla kupującego może to być bowiem sugestia, że osoba sprzedająca próbuje coś ukryć.

Jak sprzedać samochód – ogłoszenie

Osoby, które mają już za sobą wszystkie opisane wcześniej etapy, mogą przejść do wystawienia ogłoszenia o sprzedaży pojazdu. Należy mieć świadomość, że wspomniana opcja jest płatna w najbardziej popularnych serwisach. Właściciele aut, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na ten cel mogą skorzystać z innych metod.

Świetnym rozwiązaniem może być umieszczenie za szybą swojego pojazdu krótkiej informacji, że chce się sprzedać auto. Wystarczy podać cenę, najbardziej istotne parametry oraz numer telefonu. Osoby, które z kolei mieszkają w domu przy ruchliwej ulicy i mają miejsce przed posesją, powinny postawić tam pojazd, a następnie umieścić na nim informację o sprzedaży.

Rekomenduje się także dodanie postu w serwisie społecznościowym. Należy poinformować potencjalnych zainteresowanych o posiadaniu auta do sprzedaży. Można poprosić swoich znajomych o udostępnienie tej wiadomości. Dzięki temu można za darmo dotrzeć komunikatem do nawet kilku tysięcy osób z tego samego miasta.

Gdzie można zamieścić ogłoszenie o sprzedaży samochodu?

W przypadku, gdy wymienione metody nie przyniosą satysfakcjonujących rezultatów, warto skorzystać z najbardziej popularnych płatnych serwisów ogłoszeniowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób dobrze napisać ogłoszenie o sprzedaży pojazdu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie przestrzeganie kilku ważnych zasad.

Należy przede wszystkim pisać prawdę. Sprzedający powinien wymienić wszystkie usterki, które ma samochód, a także poinformować, co dokładnie będzie wymagało w nim naprawy. Jeżeli osoba zainteresowana przyjedzie z daleka i na miejscu dowie się o wadach pojazdu, o których nie było wspomniane w ogłoszeniu może nie tylko się zdenerwować, ale również wystawić negatywny komentarz.

Rekomendowane jest podanie numeru VIN. Godny uwagi jest fakt, że na podstawie tego numeru potencjalny klient będzie miał możliwość dowiedzieć się na temat historii samochodu. Warto także wstawić bardzo dużą liczbę zdjęć. Należy pokazać auto z różnych stron. Ponadto fotografie powinny być najwyższej możliwej jakości. Oczywiście muszą być na nich widoczne usterki. Nie można pod żadnym pozorem ukrywać wad pojazdu.

sprzedaż samochodu

Jak sprzedać samochód – wycena

Bardzo istotne znaczenie będzie miała także rozsądna wycena. Świetnym rozwiązaniem będzie w pierwszej kolejności sprawdzenie, w jakich kwotach wystawiane są takie same samochody. Warto wziąć pod uwagę rocznik, stan licznika czy wyposażenie.

Nie można zapomnieć, że ewentualna próba wprowadzenia w błąd osobę zainteresowaną może mieć bardzo poważne konsekwencje. Potencjalny kupiec może bowiem dodać na tematycznym forum internetowym post z numerem VIN, a także informację, jakie wady zostały wykryte w opisie danego pojazdu.

Warto spróbować wstawić ogłoszenie w lokalnej gazecie. Należy mieć świadomość, że nadal bardzo duża liczba kupców szuka informacji w takich źródłach. Nie trzeba mieć specjalnego wzoru ogłoszenia sprzedaży auta.

Redakcja e-slask.pl