Drzewa do ogrodu – jakie warto wybrać?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zaaranżowanie przydomowego ogrodu. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z najlepszymi propozycjami jeśli chodzi o drzewa do ogrodu.

Brzoza brodawkowata

Wśród najlepszych drzewek ozdobnych do ogrodu można w szczególności wyróżnić brzozę brodawkowatą. Ten gatunek brzozy spotykany jest w całym kraju. Bardzo dobrze sprawdzi się przede wszystkim na stanowiskach nasłonecznionych. Brzoza brodawkowata jest dość wytrzymała na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne, takie jak na przykład mrozy. Warto ją zasadzić w swoim ogrodzie, ponieważ bardzo dobrze sprawdzi się nawet na mało żyznych glebach. Oprócz tego drzewo charakteryzuje się dość szybkimi przyrostami.

Drzewa do ogrodu – buk pospolity

Kolejnym drzewem, które bardzo dobrze sprawdzi się w każdym ogrodzie z całą pewnością jest buk pospolity. Buk najlepiej będzie rósł na stosunkowo żyznych glebach, które powinny być odpowiednio wilgotne. Jest to drzewo, które niezwykle korzystnie będzie się prezentować w każdym ogrodzie. Dodatkowo jest odporne na różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza, które są tak częste w obecnych czasach. Warto na to zwrócić uwagę.

Dąb szypułkowy

Najlepsze drzewa do ogrodu to także dąb szypułkowy, który jest bardzo popularną rośliną na wielu terenach. Dąb warto sadzić na glebach dość żyznych oraz lekko wilgotnych. Dzięki temu na pewno będzie bardzo dobrze rósł. Drzewo zazwyczaj osiąga wysokość od dwudziestu do trzydziestu metrów, dlatego warto to uwzględnić podczas jego sadzenia. Dodatkowo dąb ma dość mocno rozwinięty system korzeniowy, dlatego sprawdzi się jako roślina na terenach z silnymi wiatrami.

drzewo do ogrodu dąb

Grab pospolity

Wśród różnych drzew do ogrodu można również wyszczególnić grab pospolity. Jest to dość popularny gatunek drzewa w Polsce, dlatego warto zasadzić go również w swoim ogrodzie. Grab pospolity bardzo dobrze się prezentuje. Oprócz tego charakteryzuje się również dość wysokim poziomem odporności na czynniki atmosferyczne, takie jak mróz, a także czynności pielęgnacyjne, takie jak przycinanie. Grab rośnie dość wolno i najlepiej sprawdza się na zacienionych stanowiskach.

Jarząb pospolity

Bardzo efektowne drzewka ozdobne do ogrodu to także jarząb pospolity, który niezwykle dobrze wygląda w wielu ogrodach. Jarząb pospolity ma piękne owoce koloru czerwonego, które zachwycają swoim niezwykłym wyglądem na jesień. Jest to dość niskie drzewo, które osiąga wysokość od ośmiu do dwunastu metrów. Dodatkowo jarzębina jest bardzo odporna na różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza, co jest bardzo częste w obecnych czasach.

Drzewa do ogrodu – sosna pospolita

Najlepsze drzewka do ogrodu to także sosna pospolita, dlatego warto zastanowić się nad zasadzeniem takiej rośliny. Sosna dość często występuje na terenie Polski, jednak jest również idealnym drzewem ozdobnym do zasadzenia w ogrodzie. Sosna ma niewielkie wymagania, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się na dość zróżnicowanych terenach. Wśród nich można zarówno wymienić piaszczyste gleby, jak i torfowiska. Sosna może osiągnąć nawet trzydzieści pięć metrów wysokości, na co warto zwrócić uwagę podczas jej sadzenia.

Klon palmowy

Wśród najlepszych drzew do zasadzenia w ogrodzie można również wymienić klon palmowy. Jest to roślina bardzo odporna na mróz, dlatego z całą pewnością sprawdzi się idealnie w wielu ogrodach. Jest to niewielkie drzewko o czerwonych liściach, które niezwykle korzystnie się prezentują. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, a także dość wilgotnych glebach przepuszczalnych. Najlepiej osłonić klon od wiatru, ponieważ wtedy będzie bardzo dobrze rósł. Warto wziąć to pod uwagę podczas jego sadzenia.

klon

Drzewa do ogrodu – kasztanowiec zmienny

Kolejnym drzewem, nad którym warto się zastanowić w ogrodzie, z całą pewnością jest kasztanowiec zmienny. Jest to drzewko o niewielkich wymiarach. Jego wysokość zwykle nie przekracza czterech metrów, co warto wziąć pod uwagę podczas jego planowanych nasadzeń. Podczas kwitnienia kasztanowiec zmienny ma piękne kwiaty o różowym zabarwieniu, które zachwycają wszystkich. Dlatego warto zastanowić się nad umieszczeniem go w swoim ogrodzie, ponieważ będzie to bardzo dobra decyzja w wielu przypadkach.

Jesion pensylwański

Jesion pensylwański to kolejne drzewo, które idealnie sprawdzi się w wielu ogrodach, dlatego warto się nad nim zastanowić. Drzewo nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, ponieważ dorasta maksymalnie do sześciu metrów wysokości. Ma efektowną kulistą koronę, która bez wątpienia zachwyci wiele osób. Jesion jest dość odporny na zróżnicowane warunki środowiskowe, dlatego może być z powodzeniem sadzony na dość różnych glebach. Oprócz tego również dobrze znosi susze, a także zanieczyszczenia powietrza.

Drzewa do ogrodu – tulipanowiec amerykański

W ogrodzie z powodzeniem również można umieścić tulipanowca amerykańskiego. Roślina ma dość regularną koronę, która bardzo dobrze się prezentuje. Oprócz tego jest stosunkowo proste w uprawie i nie wymaga żadnego przycinania. Najlepiej sadzić je na żyznych oraz wilgotnych glebach, ponieważ wtedy będzie miało najefektywniejszy wzrost. Tulipanowiec podczas kwitnienia ma piękne kwiaty, które zachwycają swoim wyglądem.

Jabłoń

Wśród najlepszych drzewek do ogrodu można również wymienić jabłoń. Na jabłoni podczas kwitnienia pojawiają się piękne kwiaty, które zachwycają wzrok. Drzewo najlepiej rośnie na żyznych i przepuszczalnych glebach, które są odpowiednio nasłonecznione. Jabłoń może również dawać owoce w postaci przepysznych jabłek, co stanowi dodatkową zaletę zasadzenia tego rodzaju drzewka. Warto na ten aspekt zwrócić uwagę podczas planowania nasadzeń w swoim ogrodzie.

Wiśnia wczesna

Wiśnia wczesna to kolejne drzewko, które fantastycznie będzie się prezentować w wielu ogrodach. Jest to drzewko o okrągłej koronie, która niezwykle korzystnie wygląda. Dodatkowo jest stosunkowo proste w uprawie i nie wymaga przycinania, dlatego z powodzeniem każdy sobie z nim poradzi. Podczas kwitnienia na drzewku można zaobserwować piękne kwiaty, które ma pewno będą stanowiły fantastyczną ozdobę każdego przydomowego ogrodu.

Redakcja e-slask.pl