Co odróżnia karmę dla małych psów od karmy uniwersalnej?

Obserwując rynek produktów żywnościowych dla zwierząt domowych, zauważymy na nim obecność specjalnej kategorii produktów dedykowanych psom małym i miniaturowym. Czy tego typu produkty mają inny skład? Czy karma dla małych psów rzeczywiście różni się czymkolwiek od karmy uniwersalnej, a może jest to jedynie chwyt marketingowy, który ma na celu przyciągnięcie uwagi właścicieli tego typu czworonogów?

Cechy specjalnych karm dla psów miniaturek

Wymagania żywieniowe psów, bez względu na ich wielkość, w zasadniczy sposób od siebie się nie różnią. W związku z tym karmy dla psów małych i dużych mają podobny skład. Dobrej jakości karmy bazują na czystym białku pochodzenia zwierzęcego, które jest łatwo przyswajane przez drapieżniki i zapewnia im odpowiednią dawkę aminokwasów do budowy silnych mięśni. Z uwagi na krótszy czas wzrostu psów małych ras, dedykowane im karmy, zwłaszcza karmy dla psów młodych, powinny zawierać nieco więcej białka. Dzięki temu ich organizmy mogą rozwijać się w prawidłowy sposób. Karma dla małych psów ma zwykle nieco inną konsystencję niż produkt o przeznaczeniu uniwersalnym. Choć psie miniaturki mają tyle samo zębów co duże psy, to jednak ich szczęki są znacznie mniejsze. W związku z tym dedykowane im karmy zawierają drobniejsze kawałki mięsa. Dzięki temu pożywienie jest łatwiej przez nie pobierane i tym samym lepiej trawione.

Rodzaje karm dla małych psów

Z myślą o małych psach, takich jak Yorki, Maltańczyki i Chihuahua, renomowani producenci żywności dla zwierząt, na przykład marka Dolina Noteci, wprowadzają do swoich ofert karmy specjalnego przeznaczenia. W zdecydowanej większości przypadków karmy dla małych psów to karmy mokre, które są łatwiej przyswajalne przez małe zwierzęta i mają mniejszą gęstość kaloryczną. Dzięki temu psie maluchy są mniej narażone na otyłość, łatwiej pobierają pokarm i bez problemu go trawią. Dzięki dużej zawartości wody mokra karma dla małych psów jest również bezpieczniejsza dla ich nerek. Organizmy maluchów szybciej tracą wodę i zwłaszcza gdy jest gorąco, mogą szybko się odwodnić. Podawanie im dodatkowej porcji wody wraz z pokarmem minimalizuje to ryzyko i sprawia, że takie psy rzadziej cierpią na kamienie nerkowe.

Zasadniczą różnicą pomiędzy karmami tradycyjnymi a karmami dla psów małych jest ich konsystencja. Żywność dla psów miniaturek jest zwykle bardziej rozdrobniona. Najczęściej są to karmy mokre, które bazują na czystym białku pochodzenia zwierzęcego, z mniejszą zawartością tłuszczu i węglowodanów, co ogranicza ryzyko psiej otyłości i związanych z nią schorzeń.

Redakcja e-slask.pl