5 ciekawych miejsc w województwie śląskim

W województwie śląskim, wbrew temu co mogą myśleć osoby przyjezdne, jest mnóstwo miejsc wartych zobaczenia. Nie mówimy tylko o interesujących budowlach, ale także wielu atrakcjach przyrodniczych. W poniższym tekście przedstawiamy te miejsca, które należy odwiedzić, planując wycieczkę na Śląsk.

Województwo śląskie jest w zasięgu kilku godzin podróży z każdego krańca naszego kraju.  Wycieczkę można zorganizować w zaledwie 15 minut. Zbieramy ludzi, ustalamy atrakcje, które chcemy zwiedzić, w Google wpisujemy hasło wynajem autokaru Katowice i za chwilę możemy pakować plecaki i wyruszać w podróż. A zobaczyć musimy koniecznie:

Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Ogrodzieńcu

Żaden amator historii nie może pominąć wizyty w Ogrodzieńcu znajdującym się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajdują się tu ruiny XV-wiecznego zamku wchodzącego w skład tzw. Szlaku Orlich Gniazd. Mimo że sama budowla jest mocno nadgryziona zębem czasu, to wizyta w Ogrodzieńcu jest również doskonałą okazją do wypoczynku na łonie natury. Zwłaszcza latem można tutaj zorganizować piknik.

Nikiszowiec

Położone w Katowicach zabytkowe osiedle Nikiszowiec jest unikatem na skalę Europejską. Bloki budowane w latach 1908-1919, których cechą charakterystyczną są malowane na czerwono wnęki okien tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. W Nikiszowcu działa kilka punktów gastronomicznych, tak więc po spacerze można również tutaj odpocząć przy kawie i ciastku. 

Kopalnia Guido w Zabrzu

Położona w Zabrzu zabytkowa kopalnia to jedno z ciekawych miejsc w województwie śląskim, którego warunki lokalizacyjne mogą wywoływać u niektórych spore emocje — bowiem najniżej położony punkt kopalnianych korytarzy przeznaczonych do zwiedzania,  znajduje się na głębokości 350 metrów. Mimo wszystko miejsce jest w pełni bezpieczne. Działają tutaj teatr i pub. Warto również zobaczyć kaplicę św. Barbary i zabytkowe maszyny górnicze. 

Beskid Żywiecki

W województwie śląskim znajduje się wiele — atrakcyjnych z pun widzenia turystycznego — szlaków górskich. Beskid żywiecki ma do zaoferowania entuzjastom trekkingu górskiego sporo do zaoferowania. W końcu znajduje się tutaj Czupel — jeden ze szczytów Korony Gór Polskich. Góry Beskidu Żywieckiego to doskonałe miejsce do stawiania pierwszych kroków w świecie górskiego trekkingu. 

Browar w Tychach

Browar w Tychach

Piwo Tyskie znane jest w całej Polsce, a często też poza jego granicami. Nie każdy wie, że będąc w Tychach, można udać się na zwiedzaniu muzeum Browaru Tyskiego. Podczas takiej wizyty można również skosztować świeżo warzonego piwa prosto z kadzi. Oczywiście sama degustacja nie jest głównym punktem wycieczek — podczas zwiedzania można zobaczyć zabytkową warzelnię i maszyny służące do produkcji piwa dawniej. 

Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie

W przeciwieństwie do wspomnianego wyżej zamku w Ogrodzieńcu, będzińska twierdza wygląda niemal dokładnie tak samo, jak w XIV wieku, gdy była budowana za czasów Kazimierza Wielkiego. Na teren zamku można oczywiście wejść i cieszyć się piękną panoramą Będzina i okolicznych miast. 

Strefa kultury

Strefa kultury

To miejsce jest stosunkowo młodym punktem na mapie atrakcji województwa śląskiego. Znajduje się tutaj Miejskie Centrum Kultury, zjawiskowo wyglądająca siedziba Narodowej Orkiestry Symfonii Polskiego Radia. Miejsce, które powinien obowiązkowo odwiedzić każdy meloman. Będąc w tym miejscu warto także odwiedzić Muzeum Śląska. Na terenie katowickiej strefy kultury co roku odbywa się znany w całej Europie festiwal Tauron Nowa Muzyka. 

Zoo w parku chorzowskim

Lista zestawiająca ciekawe miejsca w województwie śląskim musi zawierać Śląski Ogród Zoologiczny. Miejsce to znajduje się w parku chorzowskim na granicy Katowic i Chorzowa. Sama obecność w parku wpływa kojąco i relaksacyjnie. Jest to przestrzeń o znacznym zalesieniu, co sprawia, że spacery tutaj są idealnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. 

Łatwo zauważyć, że wymienione wyżej miejsca znajdują się w sporych odległościach między sobą. Aby podczas jednej kilkudniowej wycieczki odwiedzić je wszystkie, dobrym pomysłem może być wynajem busów w Katowicach. Wtedy bez trudu dotrzemy w każdy z wyżej wymienionych punktów. Trzeba sobie jednak szczerze powiedzieć — aby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca w województwie śląskim, należy na takie zwiedzanie przeznaczyć co najmniej tydzień. 

Redakcja e-slask.pl